• 2011-11-23

Przyjaciel Radosława Paczochy w Teatrze Polskim w Poznaniu

25 listopada 2011 r. o godzinie 19.30 w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się spektakl Przyjaciel w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego.

Fot: Marek Zakrzewski, przedstawienie na podstawie dramatu "Przyjaciel" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot: Marek Zakrzewski, przedstawienie na podstawie dramatu "Przyjaciel" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dramat Przyjaciel Radosława Paczochy otrzymał główną nagrodę w drugiej edycji konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości 2009 zorganizowanym przez Teatr Polski w Poznaniu.

Pisząc Przyjaciela starałem się sfotografować stan świadomości człowieka, który bez względu na to, czy jest winien zarzucanych mu czynów, musi stworzyć przekonującą kreację. Jeżeli jest winny musi przekonująco zagrać niewinnego.

A jeśli jest niewinny to i tak zmuszony jest w bardziej przekonujący sposób niż dotychczas stworzyć wizerunek człowieka niewinnego.

Konieczność nieustannego odpowiadania na zarzuty w sposób nieunikniony powoduje głębokie zmiany w świadomości oskarżonego, który jak szachista musi z odpowiednim wyprzedzeniem przewidywać pytania oskarżycieli.

Chcąc tego czy nie wpuszcza w końcu do swojej głowy ich głos. W ten sposób w jego świadomości rodzi się przewrotna zależność od tego, czemu stara się zaprzeczyć.

Przyparty do muru próbuje najpierw wyobrazić sobie wizerunek człowieka niewinnego, a potem dostosować siebie do tego wizerunku. Ciągle musi pamiętać o tym, że nawet jeżeli jest niewinny to i tak jego niewinność może nie wystarczyć do przekonania oskarżających. Dlatego jego świadomość nie ma ani chwili odpoczynku.

Cały jej wysiłek musi iść w stronę obrony siebie. Tylko siebie jako kogo? Ofiary czy przestępcy?
Radosław Paczocha

Obsada:
Łukasz Chrzuszcz – Jaco
Piotr Kaźmierczak – Śledczy
Ewa Szumska – Siostra
Teresa Kwiatkowska – Matka
Wojciech Kalwat – Ojciec

25 listopada 2011 r. godz. 19.30
Teatr Polski
Poznań

Dodaj komentarz