• 2011-11-23

Czytanie Fedry w Laboratorium Dramatu

28 listopada 2011 r. o godzinie 19.00 w Laboratorium Dramatu odbędzie się czytanie Fedry Jeana Racine’a w nowym tłumaczeniu i reżyserii Antoniego Libery.

Czytają: Andrzej Seweryn, Joanna Szczepkowska, Krzysztof Gosztyła, Paweł Domagała, Monika Pikuła, Monika Świtaj.

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział: dr Zbigniew Kadłubek, Antoni Libera, Tadeusz Słobodzianek i dr Cezary Żechowski.

Fedra Jeana Racine’a (1629–1699), szczytowe osiągnięcie artystyczne francuskiego klasyka, należy do największych dramatów w historii literatury. Na polski przekładano ją dotąd zawsze wierszem 13-zgłoskowym.

Nowy przekład Antoniego Libery – pisarza, tłumacza i reżysera – zrywa z tą tradycją na rzecz szekspirowskiego 11-zgłoskowca, wiersza bardziej dynamicznego i lepiej sprawdzającego się w teatrze. Racine nigdy dotąd nie brzmiał po polsku tak jasno i czysto.

Ta nowa lekcja przekładu otwiera ogromne pole do popisu dla ludzi teatru. Za sprawą takich właśnie nowatorskich tłumaczeń na Zachodzie (m.in. w Anglii, Szwecji i we Włoszech) Fedra na nowo zaczęła gromadzić na widowni nieprzebrane tłumy, przedstawienia nie schodziły z afisza przez wiele miesięcy.

Teraz i w Polsce dzieło to ma szanse stać się teatralnym szlagierem.

28 listopada 2011 r., godz. 19.00
Laboratorium Dramatu
Warszawa

Dodaj komentarz