• 2011-11-21

Michaił Kalik – odkrycie 5. edycji festiwalu Sputnik

Na rozpoczętym 17 listopada 2011 roku Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską pojawi się wyjątkowy gość. Na specjalnie zaproszenie organizatorów przybędzie Michaił Kalik.

Michaił Kalik jest reżyserem nieco zapomnianym, jednak festiwal Sputnik poświęca mu całą sekcję. W ramach retrospektywy zostanie zaprezentowanych 5 jego filmów. Michaił Kalik to objawienie tegorocznego Sputnika.

Filmem otwierającym retrospektywę będzie pierwszy obraz reżysera Człowiek idzie za słońcem z 1961 roku. Jest to niezwykła historia chłopca wędrującego po mieście, który spotyka na swojej drodze różnych ludzi: dobrych i złych, wrażliwych i obojętnych. Opowiedziana w poetyckim duchu z przepięknymi kadrami historia chłopca jest głębokim oddechem, który widz może zaczerpnąć podczas seansu.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z samym reżyserem, który opowie o tym i o innych jego filmach.

Podczas retrospektywy zostanie zaprezentowany również film Do widzenia chłopcy z 1964. To opowieść o trzech przyjaciółkach mieszkających w nadmorskiej miejscowości, które obserwują portowe życie i wypoczywających nad morzem. Bohaterki beztrosko rozmyślają o przyjaźni, pierwszej miłości i sensie życia, które wkrótce zmienia wojna.

Cena z 1969 to film nakręcony na podstawie sztuki Artura Millera, który pierwszy raz pokazano w telewizji po 20 latach. To historia dwóch braci, którzy spotkali się po 16 latach w domu, który dziedziczą po zmarłym ojcu. Kalik w swoim filmie prezentuje dwa różne podejścia do życia – bogatego lekarza i ubogiego policjanta.

I powraca wiatr film z 1991 to autobiograficzna opowieść o życiu reżysera – Michaiła Kalika. Dokumentalne kadry przeplatają się z fragmentami z jego filmów, które nigdy wcześniej nie były prezentowane.

Ostatnim obrazem prezentowanym podczas retrospektywy reżysera jest film Kochać z 1968. To zbiór czterech nowel o miłości, połączonych epigrafami z Pieśni nad Pieśniami. Wątki przeplatają się z dokumentalną kroniką filmową reżyserki Inny Tumanjan: na pytanie – Co to znaczy kochać? – odpowiadają przechodnie, przypadkowo spotkani na ulicy i rosyjski ksiądz Aleksandr Mień.

5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik
17 – 27 listopada 2011 r.
Warszawa

Dodaj komentarz