• 2011-11-19

Między 3 a 13 – wystawa malarstwa Bożeny Cicheckiej

18 listopada 2011 roku w Galerii Schody w Warszawie zostanie otwarta wystawa malarstwa Bożeny Cicheckiej Między 3 a 13.

Fot. Bożena Cichecka "Szkice" (źródło:materiały prasowe organizatora)

Fot. Bożena Cichecka "Szkice" (źródło:materiały prasowe organizatora)

Obrazy Bożeny Cicheckiej intrygują. Pozornie nieprzedstawiające obrazy mają w sobie siłę narracji. Przyglądanie się poszczególnym kadrom, sprawia wrażenie oglądania całych historii. To bez wątpienia atut. Skupić uwagę widza. W jednych obrazach Sieć, Moc, Razem i osobno dzieje się tak w wyniku połączenia silnych akcentów, mocnych uderzeń kolorystycznych i linii przecięć z tłem dającym oddech, przestrzeń. W innych Wewnątrz, Forma życia-jest wyciszenie, ale pozorne.

W każdej pracy interesujące zestawienia barw, odważne nawet w przypadku stonowania palety Dwie formy, Bez tytułu 1, Bez tytułu 2 świadczy o dużym wyczuciu tonalnym i otwarciu na eksperymentowanie, także z formą oraz kompozycją. I jest coś niezwykle interesującego w sposobie kładzenia farby. Na niektórych obrazach powstaje dzięki temu struktura dająca miejscami delikatny prześwit, stąd wrażenie pewnego zasłonięcia czegoś głębiej Szkice.

Na innych dukt pędzla prezentuje mocne pociągnięcia i one stanowią dominantę, ale z uwagi na kolor. Jest jeszcze w obrazach Bożeny Cicheckiej ciekawy motyw reliefu lub jego fragmentu. Jeśli skupimy się na pierwszym wrażeniu, możemy poprzestać na odczuciu czysto estetycznym: koloru i układu elementów. I to także przyniesie przyjemne doznanie w obcowaniu z malarstwem artystki. Jest ono bowiem zaskakująco wielostopniowe: od dekoracyjności, przez abstrakcyjną kompozycję inspirowaną martwą naturą, aż po pewnego rodzaju wrażenie akcji. Szerokie spektrum i zaleta obrazów, którym chce się przyglądać i do nich wracać.

Bożena Cichecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa (2000-2005). Dyplom w pracowni plakatu profesora Mariusza Łukawskiego. W 1996 Bożena Cichecka założyła pracownię graficzną – Kreska Studio. Jest członkiem Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Brała udział w zbiorowych, dorocznych wystawach stowarzyszenia.

Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
Warszawa

Dodaj komentarz