• 2011-11-19

Cine Latino: Magia tańca w Kinie Alchemia

20 listopada 2011 r. Kino Alchemia w Warszawie zaprasza na wieczór z kinem latynoamerykańskim – Cine Latino. W ramach spotkania poświęconego tańcom latynoamerykańskim zaprezentowane zostaną dwa filmy – Rumba oraz Flamenco, Flamenco.

Rumba, reż. Dominique Abel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rumba, reż. Dominique Abel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pomiędzy seansami przewidziany jest wieczór z cuentacuentos.Cuentacuentos to w dosłownym tłumaczeniu opowiadanie opowiadań – hiszpańska tradycja, która powstała w latach 50. XX wieku. W tym czasie w Hiszpanii panował straszliwy analfabetyzm, więc odsetek tych ludzi, którzy potrafili czytać, był naprawdę znikomy.

Próbę poprawy tej dramatycznej sytuacji podjęła pewna bibliotekarka z Barcelony, która spontanicznie przemieszczała się po barach, więzieniach, szkołach i przytułkach, ażeby opowiadać rozmaite historie. Pomysł spodobał się tak bardzo, że aż po dzień dzisiejszy niemalże każdy bar ma w zwyczaju organizować przynajmniej jedną godzinę w miesiącu tzw. cuentacuentos.

Rumba – reż. Dominique Abel, Fiona Gordon, Belgia/ Francja 2008, 77 min.
Błyskotliwa i dowcipna belgijska opowieść o tańcu i miłości. Fiona i Don pracują razem jako nauczyciele w podmiejskiej szkole tańca. Ich wspólną pasją są tańce latynoamerykańskie. Pewnej nocy, wracając z kolejnych zawodów, próbują ominąć nieznajomego, który próbuje popełnić samobójstwo.

W wyniku wypadku Fiona traci nogę, a Don – pamięć. Ich życie staje się serią bolesnych upadków. Zostają pozbawieni wszystkiego – pracy, domu, pasji, ale nie miłości…
Rumba, albo – jak optymizm i poczucie humoru mogą przezwyciężyć tragedię.

Flamenco, Flamenco, reż. Carlos Saura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Flamenco, Flamenco, reż. Carlos Saura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Flamenco, Flamenco – reż. Carlos Saura, Hiszpania 2010, 100 min.
Carlos Saura kolejnej części swojej muzycznej podróży tajemniczy i uwodzący świat kultury flamenco. Za zdjęcia odpowiedzialny był trzykrotny zdobywca Oscara -Vittorio Storaro. To drugi film Saury poświęcony flamenco. W tej odsłonie obok dźwięków równie ważną rolę gra hiszpańskie malarstwo, stanowiące istotne tło scenograficzne. Saura zaprosił do współpracy nie tylko znanych i cenionych artystów starego pokolenia, ale także przedstawicieli nowego nurtu tradycyjnych andaluzyjskich rytmów.

Cine Latino: Magia Tańca
20 listopada 2011 r.
Kino Alchemia
Warszawa

Dodaj komentarz