• 2011-11-19

Andriej Konczałowski na Festiwalu Sputnik

19 listopada 2011 r. Andriej Konczałowski przybywa do Polski w związku z 5. Festiwalem Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską.

5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską (źródło: materiał prasowy organizatora)

5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską (źródło: materiał prasowy organizatora)

20 listopada o godz. 10:45 w Kinie Kultura odbędzie się konferencja prasowa mistrza, którego retrospektywy filmów publiczność będzie miała okazję obejrzeć podczas tegorocznej edycji festiwalu Sputnik nad Polską.

Andriej Siergiejewicz Michałkow-Konczałowski, (ur. 20 sierpnia 1937 w Moskwie) – rosyjski reżyser i scenarzysta.

Jest synem poety, autora słów zarówno do hymnu radzieckiego jak i rosyjskiego, Siergieja Michałkowa, oraz starszym bratem równie znanego reżysera Nikity Michałkowa. Przyjęty przez niego pseudonim Konczałowski jest panieńskim nazwiskiem jego matki, córki Piotra Konczałowskiego, znanego malarza.

Przez wiele lata uczęszczał do moskiewskiego konserwatorium, przygotowując się do kariery pianisty. Współpracował z Andriejem Tarkowskim przy scenariuszu Andrieja Rublowa. Jego pełnometrażowy debiut reżyserski z 1965, Pierwszy nauczyciel był adaptacją powieści Czingiza Ajtmatowa. Na przełomie lat 60. i 70. realizował filmy na podstawie utworów rosyjskich klasyków: Szlacheckie gniazdo (1969, w oparciu o powieść Iwana Turgieniewa) oraz Wujaszka Wanię (1971, w oparciu o sztukę Czechowa).

Po nakręceniu w 1979 Syberiady, epickiego dramatu nagrodzonego na festiwalu w Cannes, zdecydował się pozostać na Zachodzie. Pierwszym jego amerykańskim filmem byli Kochankowie Marii (1984), z Nastassją Kinski w roli głównej. Następnie wyreżyserował ciepło przyjęty przez krytyków Uciekający pociąg, powstały na podstawie scenariusza Akiry Kurosawy. Artystyczną porażką okazał się Tango i Cash (1989) z będącymi wówczas na topie Sylvestrem Stallone i Kurtem Russellem w rolach tytułowych. Konczałowski został zastąpiony w czasie realizacji filmu przez Alberta Magnoli.

Na początku lat 90. Konczałowski wrócił do Rosji (Kurka Riaba 1994, Dom wariatów 2002), ale okazjonalnie realizuje również filmy historyczne dla amerykańskich stacji telewizyjnych (miniserial Odyseja 1997). Pracuje także w teatrze.

Retrospektywa filmów Andrieja Konczałowskiego:
Blichtr/Glaniec, Reżyseria: Andriej Konczałowski, Rok produkcji: 2007
Dom wariatów, Reżyseria: Andriej Konczałowski, Rok produkcji: 2002
Dziadek do orzechów i król szczurów, Reżyseria: Andriej Konczałowski, Rok produkcji: 2010
Historia Asi Klaczynej, która kochała, lecz za mąż nie wyszła, Reżyseria: Andriej Konczałowski, Rok produkcji: 1966
Kurka Riaba, Reżyseria: Andriej Konczałowski, Rok produkcji: 1994
Pierwszy nauczyciel, Reżyseria: Andriej Konczałowski, Rok produkcji: 1965
Syberiada, Reżyseria: Andriej Konczałowski, Rok produkcji: 1978
Szlacheckie gniazdo, Reżyseria: Andriej Konczałowski, Rok produkcji: 1969
Wewnętrzny krąg, Reżyseria: Andriej Konczałowski, Rok produkcji: 1991
Wujaszek Wania, Reżyseria: Andriej Konczałowski, Rok produkcji: 1970

5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską
17 – 27 listopada 2011 r.
Warszawa

Dodaj komentarz