• 2011-11-18

Szczęśliwi ludzie Wernera Herzoga na festiwalu Sputnik

Prawdziwą niespodzianką trwającego od 17 listopada 2011 roku, 5. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik jest obraz Szczęśliwi ludzie. Rok w Tajdze (Happy people. A year in the Taiga) dokumentalny film Dmitrija Wasiukowa i Wernera Herzoga.

Legendarne niemieckie Studio Babelsberg, które produkowało filmy Fritza Langa, Friedricha Wilhelma Murnaua czy Alfreda Hitchcocka tym razem zaprosiło do współpracy Dmitrija Wasiukowa i Wernera Herzoga. Owocem ich wspólnych działań stał się zjawiskowy film Szczęśliwi ludzie. Rok w Tajdze.

Happy People – Promo May 14, 2010 from Kay Mode on Vimeo.

Dokument przyjmuje typową dla Herzoga formę, w której jest narratorem i opisywaczem świata. Towarzysząca ekipie kamera podąża za traperem ukazując jego życie i życie lokalnych mieszkańców przez cztery pory roku. Malownicze obrazy zilustrowane są przepiękną, kontemplacyjną muzyką.

Czym jest dla nas zima? – zapytał Herzog – jest wiosną w sercu syberyjskiej Tajgi.

Syberia rozciąga się od Uralu po Pacyfik. Na tym ogromnym obszarze żyje 38 mln osób. Większa część z nich zajmuje tereny zamożnego południa. W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej. Istnieją tylko dwa sposoby, aby się tam dostać. Jedna możliwość to śmigłowiec, druga łódź. Tu, w Bakhtia, głęboko w dziczy, nie ma telefonów, bieżącej wody ani pomocy medycznej.

Codzienne rytuały miejscowej ludność niewiele zmieniły się w ciągu ostatnich wieków, która zachowała swoje życie według własnych wartości i tradycji kulturowych. Jeśli cywilizacja ludzka zostałaby zniszczona, oni przetrwaliby dzięki wiedzy swoich przodków. Oni żyją z ziemi, są samowystarczalni i prawdziwie wolni. Nie ma podatków, nie ma rządu, nie ma prawa, nie ma biurokracji, nie ma telefonów, nie ma radia, wyposażeni są we własne wartości i normy postępowania. (W. Herzog).

Szczęśliwi ludzie. Rok w Tajdze | Happy people. A year in the Taiga
Produkcja: 2010.
Scenariusz/Narracja/Reżyseria/Producent wykonawczy – Werner Herzog
Reżyseria – Dmitrij Wasiukow
Studio Produkcyjne – Studio Babelsberg


Dodaj komentarz