• 2011-11-18

Euroshorts 2011

W dniach od 21 do 27 listopada 2011 r. w Gdańsku odbędą się premierowe imprezy 20. edycji Euroshorts – festiwalu krótkich filmów i twórczej reklamy.

Euroshorts 2011- plakat, proj. Asia Tyczkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Euroshorts 2011- plakat, proj. Asia Tyczkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie jak zwykle: międzynarodowy konkurs krótkich filmów, reklamy znanych twórców, goście z zagranicy i imprezy muzyczne. Impreza została w tym roku przeniesiona z Warszawy do Gdańska, aby w specjalny sposób uczcić jubileusz festiwalu.

Postanowiliśmy, że główne pokazy w tym roku odbędą się w jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Polsce – w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, z którym od dawna współpracujemy. Będziemy też w Muzeum Narodowym w Gdańsku i w Biurze Programu Gdańsk 2016. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym partnerom oraz władzom Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego za życzliwość i pomoc. – mówi dyrektor festiwalu Przemek Młyńczyk.

Ale faktem jest też, że festiwal nie otrzymał w tym roku w Warszawie żadnej z wnioskowanych dotacji – ani Miasta Warszawy, ani Ministerstwa Kultury ani Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Trudno jest zorganizować festiwal w Warszawie bez dotacji. Mamy oczywiście mnóstwo energii i wielu przyjaciół, ale uważam, że instytucje powołane do promocji kultury, powinny bardziej wspierać takie działania. Chodzi przecież o to, by impreza ściągała do Polski twórców krótkich filmów i miała coraz większą międzynarodową rangę.

Festiwal Euroshorts ma charakter objazdowy, w okresie 20 lat swego istnienia dotarł z krótkimi filmami do ponad 50 polskich miast, zgromadził w salach kinowych prawie pół miliona widzów. Na festiwalu prezentowane były filmy młodych filmowców z niemal wszystkich krajów świata, a także retrospekcje mistrzów, między innymi Petera Greenawaya, Romana Polańskiego czy Andrzeja Kondratiuka. Laureatami nagród Euroshorts byli: Magdalena Piekorz, Doug Conant, Michał Marczak, Lucina Gil, Olivier Klein, Filip Marczewski, Mike Vass, Marcos Buccini i inni twórcy. Wielu z nich wspomina Euroshorts jako ważny etap w swojej karierze.

W Gdańsku będzie można zobaczyć:

Filmy krótkometrażowe w konkursie (49 filmów z 18 krajów) walczące o:
Nagrodę Grand Prix (3000 zł), ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska i 4 Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego (po 1000 zł), za najlepszy film fabularny, dokumentalny, animowany i eksperymentalny

Dwie wystawy fotograficzne i debatę pod hasłem: Czego nie wolno. Etyka w fotoreportażu. Wspólnie z Polską Akcją Humanitarną będzie można wybrać się w fotograficzną podróż do Afganistanu oraz wysłuchać opowieści o losach uchodźców w Polsce. A fotoreporterzy trójmiejscy będą debatować o etycznych problemach fotografii reportażowej. Pokazane zostaną zdjęcia Olgi Mielnikiewicz, do niedawna szefowej misji PAH w Afganistanie oraz młodego fotografa Jana Grabka.

Amerykański Film Reklamowy 2011 – polską premierę taśmy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, zawierającą wybrane, najlepsze światowe filmy reklamowe, zrealizowane przez wybitnych filmowców. W tym roku w reklamach wystąpili między innymi Willem Dafoe, Eminem, Kevin Bacon, a wśród realizatorów są takie gwiazdy jak Alejandro González Iñárritu, Joe Pytka, PSYOP.

Filmy belgijskie – specjalny program Dzień Belgijski na festiwalu Euroshorts, w ramach którego pokazane zostaną najnowsze filmy z festiwalu Media 10-10 z Namur i z kolekcji WBI Images. Będzie też rzadka okazja zobaczenia materiałów archiwalnych z filmoteki belgijskiej – Cinematek w Brukseli. O tym, skąd wziął się talent Belgów do realizacji krótkich filmów, opowie nasz gość, Jean Boreux, dyrektor festiwalu Media 10-10 w Namur w Walonii.

Projekty muzyczne. Koncert zielonogórskiego zespołu reggae MATE i degustacja argentyńskiej herbaty, reportaże muzyczne między innymi o Danielu Landzie i Kulcie, Jarocinie, festiwalu Metal Hammer, zespole Leningrad. A także premiera polsko-niemieckiego projektu filmowego: Muzyka w Wacken, zrealizowanego przy współpracy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej – to podstawowe elementy programu muzycznego.

Filmy Fundacji Młodego Kina – Na specjalnych pokazach w różnych miejscach Gdańska będzie można zobaczyć filmy, które wyprodukowaliśmy w Fundacji Młodego Kina od 1992 roku. W naszych filmach poruszane są tematy społeczne, tematy związane ze sztuką i młodzieżą. Można będzie zobaczyć filmy dokumentalne Czarownica, Ludzie z chóru gospel, Taniec, Pacjentka oraz film fabularny Osiemnaście z 2004 roku z muzyką Pidżamy Porno.

Euroshorts 2011
21-27 listopada 2011 r.
Gdańsk

Dodaj komentarz