• 2011-11-17

Człowiek z Hawru

6 stycznia 2012 roku na ekranach polskich kin zawita Człowiek z Hawru – nagradzany na festiwalach w Cannes i Monachium film Akiego Kaurismäkiego.

Człowiek z Hawru, reż. Aki Kaurismäki (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Człowiek z Hawru, reż. Aki Kaurismäki (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Twórca niezapomnianych Leningrad Cowboys oraz nominowanego do Oscara Człowieka bez przeszłości, postanowił porzucić zimne klimaty Helsinek na rzecz północnej Francji, i opowiedzieć pogodną historię wyjątkowo barwnej grupy mieszkańców pewnego portowego miasteczka.

Pucybut o złotym sercu, jego ukochana żona, ich wyjątkowo inteligentny pies Łajka, a także tajemniczy detektyw i dawna gwiazda rock and rolla… Pewnego dnia losy postaci z zapomnianego przez świat portowego miasta niespodziewanie odmieni uciekinier z dalekiej Afryki.

Człowiek z Hawru to nagrodzony przez światową krytykę fiński kandydat do Oscara, a zarazem najweselszy film w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes. Najnowsza komedia Akiego Kaurismäkiego, twórcy legendarnych Leningrad Cowboys  i Człowieka bez przeszłości, jest hołdem mistrza czarnego humoru dla klasyki czarnego kryminału lat 50. i 60.

Aki Kaurismäki – urodzony 4 kwietnia 1957 roku w Finlandii. Zanim został reżyserem imał się różnych zajęć – był m.in. listonoszem, pomywaczem i krytykiem filmowym. Ze swoim starszym bratem Miką założył firmę produkcyjną i dystrybucyjną. Obaj, Aki i Mika zdominowali fiński przemysł filmowy we wczesnych latach 80. Filmy Akiego z tego okresu to ekscentryczne parodie wielu gatunków (filmu drogi, filmu noir, musicali rockowych).

W latach 90. nakręcił w Wielkiej Brytanii film pt. Wynająłem płatnego mordercę­­­, a we Francji – Życie cyganerii, nagrodzone na MFF w Berlinie 1992 nagrodą FIPRESCI. Jego najbardziej znany film to Leningrad Cowboys jadą do Ameryki, o którym sam mówi, że jest to najgorszy film w historii kina, jeśli nie brać pod uwagę filmów Sylvestra Stallone’a. Film Dryfujące obłoki przyniósł mu na MFF w Cannes 1996 nagrodę specjalną jury ekumenicznego oraz nagrodę publiczności na MFF w São Paulo. Za swój kolejny obraz Juha otrzymał nagrodę C.I.C.A.E. na MFF w Berlinie.

Jego największym międzynarodowym sukcesem okazał się Człowiek bez przeszłości (2002), który przyniósł Kaurismäkiemu nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (reżyser nie pojawił się na gali w proteście przeciwko inwazji USA na Irak), a także trzy nagrody na MFF w Cannes. Późniejsze o cztery lata Światła o zmierzchu walczyły na tym samym festiwalu o Złotą Palmę.

Jego kino inspirowane jest obrazami Jean-Pierre Melvilla i Roberta Bressona, a z bardziej współczesnych twórców krytycy porównują go często z Jimem Jarmuschem (twórca Nocy na ziemi wystąpił zresztą w niewielkiej rólce w filmie Leningrad Cowboys jadą do Ameryki). Filmy Kaurismäkiego to zazwyczaj kameralne opowieści z życia zwykłych ludzi podlane sosem czarnego i mocno absurdalnego humoru. Kultowe stały się ich ścieżki dźwiękowe wykorzystujące klasyczne rockowe kompozycje z lat 50.

Człowiek z Hawru | Le Havre
Niemcy/Francja/Finlandia 2011, 93′
Reż. Aki Kaurismäki
Scenariusz: Aki Kaurismäki
W rolach głównych: André Wilms, Marcel Marx, Jean-Pierre Darroussin

Dodaj komentarz