• 2011-11-16

Wystawa Tomasz Hołyńskiego Tak było

26 listopada 2011 roku o godzinie 17.00 w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się wernisaż wystaw Tomasza Hołyńskiego Tak było.

Tomasz Hołyński Adam kolega z podwórka (źródło:materiały prasowe organizatora)

Tomasz Hołyński Adam kolega z podwórka (źródło:materiały prasowe organizatora)

Na wystawie w Galerii Sztuki Najnowszej Tomasz Hołyński zaprezentuje kilka swoich realizacji m.in.: Hotelowcy, Dom rodzinny, Ojciec oraz Zawód Fotograf. Artysta podejmuje w nich zagadnienia pamięci, historii – osób, miejsc, historię swojego życia i rodziny. Pokazuje osobisty wymiar przeżycia i doświadczenia. Inspiruje się zdjęciami znalezionymi, nieustannie bada możliwości i funkcje medium jakim jest fotografia.

Cykl pt. Hotelowcy to seria odbitek żelatynowo – srebrowych na papierze barytowym, na których artysta uwiecznił swoich dawnych kolegów z podwórka. Podwórkowy Klub Sportowy Hotelowcy tak na nich wołano.W instalacji złożonej z kilkunastu tysięcy widokówek pt. Ojciec artysta dotyka bardzo osobistej historii. Jako dorosły mężczyzna postanowił odszukać i poznać swojego ojca. Na widokówkach opisał ojcu własne doświadczenia i przeżycia.

Na wystawie będzie można również obejrzeć film, w którym artysta za pośrednictwem kamery, popijając wódkę, opowiada o swoim życiu.Projekt Zawód Fotograf składa się z fotografii i filmów dokumentalnych rejestrujących prace artysty z fotografami w ich dawnych pracowniach. W tej realizacji podejmuje problem funkcji fotografa oraz fotografii w ogóle.

Patrząc na wnętrza i fasady dawnych atelier, nie przenosimy się w czasoprzestrzeni, nie doświadczamy rzeczywistości, w której pracowali niegdyś fotografowie. Widoczne jest tylko tu i teraz. Salon sprzedaży okien, sklep z odzieżą, sklep spożywczy, solarium, pustostan. Rzeczywistość lat współczesnych właścicielom niegdysiejszych zakładów fotograficznych, obecna jest tylko na fotografiach przez nich wykonanych. To one przywołują naszą pamięć.

Tu właśnie ujawnia się rola fotografa, który rejestrując, zaraża kawałek rzeczywistości. Tak jest właśnie i w tym projekcie. Autor pracy rejestruje swoją obecność w każdym z pięciu dawnych zakładach fotograficznych, prosząc fotografów o naciśnięcie spustu migawki. Wskrzesza w ten sposób dawną rzeczywistość, dając w tym samym czasie początek nowej, która kiedyś obecna będzie tylko na prezentowanych fotografiach portretowych. Dokumentacja tego wydarzenia ma na celu zapewnienie jego przetrwania.

Galeria Sztuki Najnowszej
Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz