• 2011-11-16

Satyagraha Philipa Glassa w kinie Kosmos

19 listopada 2011 r. o godz. 19.00 w kinie Kosmos odbędzie się transmisja opery Satyagraha Philipa Glassa.

Scena z opery Satyagraha Philipa Glassa (źródło: materiał prasowy organizatora)

Scena z opery Satyagraha Philipa Glassa (źródło: materiał prasowy organizatora)

W cyklu operowych transmisji z Metropolitan Opera w Nowym Jorku tym razem dzieło ze wszech miar oryginalne, które może zainteresować nie tylko miłośników tradycyjnej opery, ale i kinomanów oraz wszystkich zainteresowanych historią i kulturą Indii.

W najbliższą sobotę o godz. 19.00 zobaczymy w kinie Kosmos Satyagrahę – współczesną operę, skomponowaną w 1979 r. przez Philipa Glassa. Glass to znany kompozytor muzyki filmowej, jego zapadające w pamięć kompozycje mogliśmy usłyszeć na ścieżkach dźwiękowych do filmów Godziny czy Sen Kasandry. Jest także autorem muzyki do cyklu symfonii wizualno-dźwiękowych, na który składają się: Koyaanisqatsi, Powaqqatsi i Naqoyqatsi.

Satyagraha opowiada o pobycie Ghandiego w Afryce Południowej w latach 1893-1914 i jego walce z Black Act – ustawą ograniczającą swobodę przemieszczania się społeczności hinduskiej w tym kraju. Wczesne lata działalności Ghandiego pozwoliły mu ukształtować filozofię tzw. biernego oporu. W sanskrycie satya oznacza prawdę, a satyagraha – siłę, moc prawdy.

Owa prawda stała się jedną z zasad ruchu Ghandiego przeciwko antyhinduskiemu rasizmowi w Afryce Południowej, który z czasem przerodził się w kampanię mającą na celu wyzwolenie mieszkających tam Hindusów spod hegemonii kolonialnej Wielkiej Brytanii.

Muzyka napisana do Satyagrahy jest minimalistyczna, bliższa tradycyjnemu zestawowi instrumentalnemu, libretto, autorstwa amerykańskiej pisarki Konstance Delong, zostało napisane w sanskrycie i wykorzystuje motywy z hinduskiego eposu Bhagawadgita.

Inscenizacja Satyagrahy jest niezwykle atrakcyjna wizualnie, wykorzystuje m.in. wielkie marionetki, projekcje wideo i gazety codzienne jako elementy scenografii.

W ubiegłym sezonie (2010/2011) publiczność cyklu The Met: Live In HD osiągnęła liczbę 2,6 miliona widzów na całym świecie. Obecny szósty sezon transmisji (2011/2012) to 11 transmisji, w tym 7 premier, a trafi do 1600 kin i sal audytoryjnych w 54 krajach świata.
W kinie Kosmos transmisje odbywają się od stycznia 2010 roku.

obsada: Richard Croft (M. K. Gandhi), Rachelle Durkin (Miss Schlesen), Kim Josephson (Mr. Kallenbach), Alfred Walker (Parsi Rustomji)
dyryguje: Dante Anzolini

19 listopada 2011 r., godz. 19.00
Kino Kosmos / Centrum Sztuki Filmowej
ul. Sokolska 66
Katowice

Dodaj komentarz