• 2011-11-15

Kraj gazem płynący – pokaz w Kaliszu

20 listopada 2011 r. o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbędzie się projekcja nominowanego do Oscara filmu Kraj gazem płynący.

Kraj gazem płynący, reż. Josh Fox (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kraj gazem płynący, reż. Josh Fox (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kraj gazem płynący – to film o problemach pojawiających się w związku z wydobywaniem gazu łupkowego w USA. Ponieważ Polska może stać się już niedługo polem podobnych wydarzeń, warto zapoznać się także z możliwymi zagrożeniami płynącymi z eksploatacji tych złóż.

W czasach walki o surowce energetyczne i boomu na ekologię hasło gaz łupkowy może brzmieć jak objawienie. Okazuje się, że Ameryka śpi na największych złożach gazu łupkowego na świecie i jednocześnie, śniąc o energetycznej potędze, nie widzi tego, co dzieje się na jawie. Josh Fox, autor filmu, pewnie również żyłby w nieświadomości, gdyby pewnego pięknego dnia pewna firma energetyczna nie złożyła mu kuszącej propozycji – 100 tysięcy dolarów w zamian za tymczasowe wydzierżawienie jego ziemi pod wydobycie gazu łupkowego.

Podobne oferty dostają mieszkańcy ze wszystkich części Ameryki. Dolary robią swoje i ludzie bez zastanowienia godzą się na taki układ nie myśląc o tym, co to właściwie oznacza. Josh Fox postanawia zbadać sprawę, zanim skusi się na podpisanie papierów. Niepokojące doniesienia z różnych stron kraju zachęcają go do podróży dookoła Stanów, a wizja 100 tysięcy dolarów powoli zaczyna się oddalać.

Fox odwiedza rodziny, mieszkające na terenach, gdzie wydobywa się gaz łupkowy rzekomo ekologiczną metodą szczelinowania hydraulicznego. Daje głos ludziom, których lobby przemysłu energetycznego próbuje zagłuszyć lub zapłacić za ich milczenie. Jest cierpliwym słuchaczem, ale i zaciętym detektywem, zbierającym próbki wody do laboratoriów. Staje się świadkiem zjawisk co najmniej dziwacznych i niepokojących – w wielu mieszkaniach wodę z kranu można podpalić, ludzie cierpią na przewlekłe choroby, zwierzętom wypada sierść, kałuże bulgoczą, a woda pitna wygląda jak z dna zanieczyszczonej rzeki.

Wszędzie powtarzają się te same historie i te same smutne spojrzenia zmęczonych ludzi. Krajobraz po katastrofie, atmosfera niesamowitości, towarzysząca lirycznym ujęciom coraz bardziej przypominają horror drogi niż film o ekologii.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:
2011 – Nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
2011 – Wyróżnienie Jury nagrody Green Warsaw Award na 8. festiwalu Planete Doc w Warszawie
2011 – Nominacja do Nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów w kategorii Najlepszy scenariusz filmu dokumentalnego
2010 – Nagroda Specjalna Jury na MFF w Sundance

Kraj gazem płynący, reż. Josh Fox, USA 2010, 104 min
Projekcja filmu i dyskusja
20 listopada 2011 r., godz. 18.00
Centrum Kultury i Sztuki
Kalisz

Dodaj komentarz