• 2011-11-15

Fading Traces Anki Leśniak w Galerii ON w Poznaniu

2 grudnia 2011 r. o godz. 19.00 w poznańskiej Galerii ON odbędzie się wernisaż wystawy pod tytułem: Fading Traces. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 14 grudnia.

Natalia LL, kadr z wideo (źródło: materiały prasowe Galerii ON)

Natalia LL, kadr z wideo (źródło: materiały prasowe Galerii ON)

Fading Traces to kontynuacja wcześniejszych prac Anki Leśniak, dotyczących roli kobiet w historii i historii sztuki. Po serii realizacji dotyczących problemu kobiety jako modelki – materiału, inspiracji do tworzenia sztuki, Leśniak zajęła się zagadnieniem kobiety – artystki.

Tytuł Fading Traces mówi o poszukiwaniach czegoś, co nie jest oczywiste czyli miejsca, jakie zajmowały artystki w latach 70. w polskiej sztuce. Anka Leśniak zadała pytanie dlaczego z okresu, kiedy na Zachodzie w sztuce silnie ujawniły się nurty feministyczne, w Polsce pamięta się tylko kilka nazwisk artystek? Postanowiła zapytać o to kobiety, które pozostały na kartach polskiej historii sztuki.

Zasadnicza część wystawy opiera się na projekcjach wypowiedzi artystek, które rozpoczynały swoją działalność artystyczną w latach 70. i których działania miały w tym czasie charakter nowatorski i eksperymentalny.

W projekcie udział wzięły Izabella Gustowska, Anna Kutera, Natalia LL, Teresa Murak, Ewa Partum, Krystyna Piotrowska oraz Teresa Tyszkiewicz. Każda z wypowiedzi jest rodzajem dokumentu osobistego, ale i obrazem sztuki z tamtych czasów. Zainteresowanie przesuwa się tu jednak z gotowych dzieł i książkowych faktów, na kontekst powstawania sztuki i indywidualne odczucia osób, które je kreowały.

Ewa Partum, kadr z wideo (źródło: materiały prasowe Galerii ON)

Ewa Partum, kadr z wideo (źródło: materiały prasowe Galerii ON)

Każda z artystek nakreśla swoją własną mapę sztuki lat 70., na której znajdują się jednak punkty wspólne.
Realizacja Anki Leśniak ma charakter subiektywnego dokumentu, w którym ważna jest rozmowa z kobietami, które zaczynały tworzyć w czasach, kiedy ona się urodziła. Istotne jest tu spotkanie pokoleń, skonfrontowanie doświadczeń kobiet z tamtych czasów z obecną sytuacją młodych artystek.

Projekt Leśniak zmierza do tworzenia historii opowiadanej, która jest czymś innym niż historia wyłaniająca się z badań historyków sztuki. Zdanie wypowiedziane przez Izabellę Gustowską Teraz jest wiele kobiet w sztuce, ale kto zostanie zobaczymy za 20 lat?, stało się inspiracją dla realizacji multimedialnego projektu Zarejestrowane.

O ile Fading Traces stanowi rekonstrukcję przeszłości, to projekt Zarejestrowane jest symulacją przyszłości na podstawie teraźniejszości. Oba projekty są odrębnymi całościami, a zarazem wzajemnie się dopełniają, pozwalając spojrzeć na miejsce artystek w historii polskiej sztuki. – Karolina Jabłońska

Anka Leśniak - Prowadzi aktywność artystyczną w dziedzinach: instalacja, akcja artystyczna, malarstwo, video-art. Brała udział w ponad 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych. W swojej sztuce głównie zajmuje się historią kobiet oraz realizuje prace związane z konkretną przestrzenią. W 2003 obroniła pracę magisterską z Historii Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim.

W 2004 roku ukończyła dyplomem z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2011 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Twórczości. Fading Traces pokazywane były w 2010 roku w Łodzi jako wystawa towarzysząca Fokus Łódź Biennale oraz w 2011 roku w Lokalu_30 w Warszawie.

Anka Leśniak: Fanding Traces
2-14 grudnia 2011 r.
Galeria ON
ul. Fredry 7
Poznań

Dodaj komentarz