• 2011-11-15

3. Przegląd Filmów Wartościowych Prześwit

W dniach od 25 do 27 listopada 2011 r. w warszawskim kinie Świt potrwa 3. Przegląd Filmów Wartościowych Prześwit, stanowiący część projektu Bródno kocha kino.

Przegląd Filmów Wartościowych Prześwit (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd Filmów Wartościowych Prześwit (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejna, trzecia już edycja Przeglądu Filmów Wartościowych Prześwit zdaje się udowadniać, iż istnieje dziś potrzeba oglądania filmów, mających nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale i twórczo penetrujących wymiar duchowy czy religijny ludzkiego życia.

3. Przegląd Filmów Wartościowych stanowi część projektu Bródno kocha kino realizowanego przez warszawskie kino Świt, którego celem jest edukacja filmowa młodzieży oraz promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze. Z tego właśnie powodu dojdzie do niezwykłego połączenia pokazów w sali kinowej z pokazami filmów na klatce schodowej bloku przy ulicy Krasnobrodzkiej 13 w Warszawie.

Za sprawą projektu Pawła Althamera Staircase – zmieniającego przestrzeń wejścia klatki schodowej w przyjazną strefę mogą odbywać się tam seanse kinowe. Niezależne Kino Klatka prowadzone przez Michała Mioduszewskiego wydaje się być pierwszym w Polsce tego typu projektem, łączącym wyjątkową przestrzeń klatki schodowej dużego bloku mieszkalnego z miejscem kontaktu z wielką sztuką filmową. W tej edycji przeglądu widzowie Kino Klatka będą mogli zobaczyć wartościowe filmy rosyjskie.

Wydarzeniem, którego nie wolno będzie przeoczyć w czasie przeglądu pokaz 25 listopada o godz. 20.00 nieśmiertelnego filmu Generał Bustera Keatona połączony z premierowym wykonaniem nowej muzyki do tego filmu autorstwa warszawskiego multi-instrumentalisty Marcina Pukaluka, który wygrał konkurs na muzykę do tego filmu.

Ponadto w ramach przeglądu odbędą się projekcje m.in. Stalkera Andrieja Tarkowskiego, Szymona Słupnika Luisa Buñuela, Matki Joanny od Aniołów Jerzego Kawalerowicza czy Rashomona Akiry Kurosawy.

3. Przegląd Filmów Wartościowych Prześwit
25 – 27 listopada 2011 r.
Kino Świt
Warszawa

Dodaj komentarz