• 2011-11-12

Pokazy filmu Roman Opałka – jedno życie, jedno dzieło

25, 26 i 28 listopada 2011 r. w warszawskiej Galerii Art NEW media odbędą się projekcje filmu Andrzeja Sapiji o Romanie Opałce, wybitnym artyście konceptualnym.

Roman Opałka - jedno życie, jedno dzieło, reż. Andrzej Sapija (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roman Opałka - jedno życie, jedno dzieło, reż. Andrzej Sapija (źródło: materiały prasowe organizatora)

6 sierpnia w Rzymie zmarł Roman Opałka – jeden z najwybitniejszych polskich artystów, cieszący się ogromnym uznaniem krytyków i kolekcjonerów na całym świecie. Galeria Art NEW media zaprasza na pokazy filmu poświęconego życiu i twórczości tego wyjątkowego artysty.

Dokument Roman Opałka – jedno życie, jedno dzieło w reżyserii i według scenariusza Andrzeja Sapiji, powstał w latach 2008 – 2011 we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

Sztuka Romana Opałki jest fenomenem, którego nie można porównać do twórczości żadnego innego artysty tak w Polsce jak i za granicą. Sam nazywał ją Programem. Od 1965 roku na kolejnych obrazach notował upływ czasu za pomocą następujących po sobie liczb.

Wszystkie obrazy miały ten sam format, a liczby malowane były białą farbą na jednolitym tle rozjaśnianym z każdym obrazem o około 1%, od czerni aż po biel (artysta nazywał je Detalami). Dziełom z cyklu OPAŁKA 1965/1-∞ (powszechnie znanym jako obrazy liczone) towarzyszyły czarno-białe fotografie twarzy artysty, wykonywane zawsze w tych samych warunkach oraz nagrania wypowiadanych na głos po polsku kolejnych liczb. Swój Program Roman Opałka konsekwentnie realizował do końca życia, rezygnując z wszystkich innych form twórczości.

Pokazy filmu Roman Opałka – jedno życie, jedno dzieło odbędą się w Galerii Art NEW media nie bez powodu. Galeria była organizatorem ostatniego pokazu prac Romana Opałki w Warszawie w 2009 roku. To właśnie w Galerii Art NEW media podczas wernisażu Minister Kultury Bogdan Zdrojewski wręczył Romanowi Opałce Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Film Andrzeja Sapiji, twórcy dokumentów m.in. o Tadeuszu Kantorze i Tadeuszu Różewiczu, powstał w ostatnich latach życia Romana Opałki. W tym czasie Sapija odwiedzał artystę w jego domu w Bois Mon Clair we Francji. W styczniu 2011 roku Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Romana Opałkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Niestety zabrakło okazji, żeby artysta odebrał to odznaczenie osobiście.

Roman Opałka – jedno życie, jedno dzieło
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Sapija
Czas trwania: 1h
Projekcje:
25 i 28 listopada 2011 r. godz. 18.00
26 listopada 2011 r. godz. 13.00
Galeria Art NEW media, ul. Wilcza 28 lok. 6
Warszawa

Dodaj komentarz