• 2011-11-12

Polskie akcenty na festiwalu w Mar de Plata

Trwa 26. Mar del Plata International Film Festival, odbywający się w dniach od 5 do 13 listopada 2011 r.

Logo 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mar de Plata (źródło: materiały prasowe organizatora)

Logo 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mar de Plata (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przewodniczącym jury międzynarodowego tegorocznej edycji Festiwalu jest Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Do głównego konkursu międzynarodowego zakwalifikowanych zostało 13 filmów, wśród nich polski kandydat do Oscara - W ciemności Agnieszki Holland. Obraz konkuruje z filmami z Argentyny, Wielkiej Brytanii, Francji, Chile, Meksyku, Singapuru, Iranu, Niemiec, Stanów Zjednoczonych.

Program Festiwalu jest bogaty – 27 sekcji konkursowych, wydarzeń, imprez specjalnych. Wśród nich program Polonia en foco (Polska w soczewce), czyli przegląd nowych polskich filmów: Wymyk w reżyserii Grega Zglińskiego, Uwikłanie w reżyserii Jacka Bromskiego, Róża w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, Sala samobójców w reżyserii Jana Komasy, Kret w reżyserii Rafaela Lewandowskiego i animacja 3D Miasto ruin Damiana Nenowa.

Przewodniczący jury międzynarodowego – Jacek Bromski, jest laureatem Grand Prix Festiwalu Mar del Plata z 2001 za film To ja złodziej. Film Jacka Bromskiego otrzymał wówczas obok Grand Prix również nagrodę jury katolickiego i nagrodę za scenariusz.

Festiwal w Mar del Plata w Argentynie należy do ścisłej czołówki międzynarodowych festiwali filmowych. Zakwalifikowany został przez organizację FIAPF (International Federation of Film Producers Associations) do 14 najważniejszych imprez filmowych na świecie, obok m.in. festiwalu w Cannes, Berlinie i Wenecji.

5 – 13 listopada 2011 r.
Mar de Plata
Argentyna

Dodaj komentarz