• 2011-11-10

AFD MovieWro: rusza cykl Dokumentalne dekonstrukcje

24 listopada 2011 r. we Wrocławiu w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego MovieWro rozpocznie się cykl Dokumentalne dekonstrukcje.

Dokumentalne dekonstrukcje (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dokumentalne dekonstrukcje (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akademia Filmu Dokumentalnego MovieWro wkracza w kolejny cykl pokazów filmowych. Tym razem będą to Dokumentalne dekonstrukcje, czyli przegląd dokumentów zajmujących się wiarygodnością i kłamstwem obrazu, a także wpływem przekazów audiowizualnych na otaczającą nas rzeczywistość. W programie znalazły się: Niedokończony film, Cudze listy Macieja Drygasa oraz Zielona rewolucja.

Pierwsze wydarzenie odbędzie się już 24 listopada. Niedokończony film w reżyserii Yael Hersonski, która w swoim debiucie bada okoliczności powstania 50-minutowego filmu, nakręconego w maju 1942 r. przez Urząd Propagandy III Rzeszy w warszawskim getcie. Materiał filmowy, odnaleziony po wojnie w archiwach nazistów, przez lata funkcjonował jako dokument, pokazujący życie Żydów w getcie.

Okazuje się jednak, że była to starannie zaaranżowana mistyfikacja Niemców. Szczegółowej analizy procesu powstawania niedokończonego filmu z warszawskiego getta dokonała właśnie Hersonski w swoim dziele. Na jej dokument złożyły się fragmenty materiału rejestrowanego w 1942 r., wspomnienia ocalonych, a także stenogramy z przesłuchań Willy’ego Wista, jednego z operatorów nazistowskiej ekipy filmowej.

Dlaczego w III Rzeszy zdecydowano się na realizację takiego filmu? Czy celem była tylko antysemicka perswazja? Czemu Getto (taki tytuł miał mieć dokument) nie weszło ostatecznie na ekrany kin, by wspierać fabularnego Żyda Suessa?

Niedokończony film daje też okazję do uniwersalnych rozważań na temat wiarygodności przekazu filmowego i na tym zagadnieniu, obok poetyki kina propagandowego, będą chcieli skupić się organizatorzy w dyskusji po pokazie. Bo jak, w obliczu takich faktów, wierzyć w autentyczność kronikalnych zapisów?

Dokument Hersonski miał swoją premierę na festiwalu Sundance, gdzie zdobył nagrodę za najlepszy montaż. Został również uznany najlepszy dokumentem zagranicznym na Hot Docs w Toronto. Szczególne emocje budził od początku w Polsce. W trakcie Planete Doc Review 2010 był prezentowany w warszawskich kinach, nieopodal historycznego obszaru getta warszawskiego.

Te okoliczności wywoływały wielkie emocje, m.in. na twórcach filmu, obecnych na pokazach. W polskich mediach Niedokończony film bywał określany najbardziej oczekiwaną premierą dokumentalną roku. Zwracano uwagę, że taśmami podpisanymi Getto inspirowali się m.in. Andrzej Wajda w Korczaku, a także Roman Polański w Pianiście.

Po spojrzeniu na wstrząsającą propagandę niemiecką, czeka nas wgląd w propagandę i inwigilację PRL. Wszystko za sprawą wrocławskiej premiery filmu Cudze listy autorstwa Macieja Drygasa (1 grudnia), dokumentalisty wyspecjalizowanego w zwracaniu uwagi na zdarzenia z mroków poprzedniego systemu.

Finał cyklu dotyczyć będzie najnowszej historii i filmu Zielona rewolucja (15 grudnia), często zestawianego z Walcem z Baszirem oraz Birmą VJ. Dokument jest filmową rekonstrukcją rewolucji w Iranie z roku 2009. Korzysta z archiwaliów nagrywanych kamerami telefonów komórkowych oraz z przekazów blogowych, które zostały na ekranie odtworzone w formie animacji.

Moderatorami wszystkich spotkań po projekcjach będą młodzi krytycy i filmoznawcy, kolejno: doktoranci Przemek Dudziński (Uniwersytet Wrocławski), Stanisław Liguziński (Uniwersytet Jagielloński) oraz Adam Kruk, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Akademia Filmu Dokumentalnego MovieWro to cykliczne spotkania z dokumentem, poprzedzone prelekcją i sfinalizowane dyskusją. Od października pokazy odbywają się w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Organizatorami są Fundacja Visionica i Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego Odra-Film, a partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Cykl Dokumentalne dekonstrukcje
24 listopada, 1 grudnia, 15 grudnia 2011 r., godz. 20.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a
Wrocław

Dodaj komentarz