• 2011-11-10

Niedzielny Poranek Filmowy: Czechy po raz drugi

13 listopada 2011 r. w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu odbędzie się drugie spotkanie z cyklu Czeska Jesień filmowa ze studiem Ateliéry Bonton Zlín.

Zmartwienia marudnego niedźwiadka, Ludvík Kadleček (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zmartwienia marudnego niedźwiadka, Ludvík Kadleček (źródło: materiały prasowe organizatora)

W drugą niedzielę listopada Centrum Sztuki WRO zaprasza na drugi z serii pokazów Czeska Jesień ze Studiem animacji Zlín. Wyświetlone zostanie pięć ciepłych, niezwykle barwnych i pomysłowych filmów, urzekających perfekcyjną techniką – między innymi kolejne filmy Hermíny Týrlovej, pierwszej damy czeskiej animacji lalkowej.

Ten kto zna już mrówkę Ferdę pewnie jest ciekaw, co w trawie piszczy! Poznamy też kwitnącego słonia, kichającego niedźwiadka i niesfornego chrząszcza Pytlíka.

W Zlínie narodziła się legenda Hermíny Týrlovej, pierwszej damy czeskiej animacji, specjalizującej się w filmach lalkowych. Program najbliższego Poranków Filmowych przybliży dorobek artystki, która ze szczególnym zamiłowaniem tworzyła z myślą o najmłodszych widzach.

Co warte uwagi, Týrlová jest autorką pierwszej czeskiej animacji lalkowej pt. Ferda mravenec (1944). Podczas pokazu zaprezentujemy filmy z późniejszego okresu działalności animatorki, kiedy, po bez mała trzydziestu latach, powróciła do postaci mrówki Ferdy i chrząszcza Pytlíka w serii realizowanej dla Czeskiej Telewizji. Z mrówką Ferdą poznaliśmy się już podczas pierwszego czeskiego pokazu, na pewno jesteście ciekawi, co tam w trawie piszczy!

Oprócz Hermíny Tyrlovej zobaczymy filmy Jana Ungráda, Zdenka Ostrčila i Ludvíka Kadlečka. Ich animacje na pewno staną się kolejnym pięknym doświadczeniem i odkryciem, nie tylko dla najmłodszych.

O słoniu, który chciał zostać zieloną łąką
(O slonovi který chtěl kvést), Jan Ungrád 1991
Słonie są z natury szare, ale nasz bohater buntuje się przeciwko tej regule. Czy mieszkańcy ogromnego miasta, w którym mieszka Vendelín, będą w stanie zaradzić jego zmartwieniom?

Film autorstwa Jana Ungráda, z wykształcenia malarza i grafika, który w latach 70. zadebiutował w roli reżysera animacji przeznaczonych dla najmłodszego widza. Współpracował z praskim studiem Kratký Film, Czeską Telewizją oraz Ateliérami Bonton Zlín, gdzie powstała opowieść o rozmarzonym słoniu.

Przygody chrząszcza Pytlíka
(Příhody Brouka Pytlíka), Hermína Týrlová 1978
Niesforny Pytlík wciąż wpada w tarapaty i sprawia przykrość innym owadom. Ku zdziwieniu wszystkich okazuje się jednak, że potrafi naprawić swoje błędy, dzięki czemu pewnego dnia zostanie znakomitym malarzem chrząszczowych pancerzy i motylich skrzydeł!

Do kogo należy jej serce?
(Komu patri jeji srdce), Zdeněk Ostrčil 1983
Opowieść o trudnej miłości w świecie cyrkowców.

Ferda pomocnik
(Ferda v cizích službách), Hermína Týrlová 1977
Ferda znów ma pewne problemy: nie potrafi obudzić małych trzmieli ani pomóc nurkującemu chrząszczowi. Czy naszemu bohaterowi uda się wesprzeć zatroskaną komarzą mamę? Kolejna animacja Hermíny Týrlovej inspirowana literacką twórczością Ondřeja Sekory.

Zmartwienia marudnego niedźwiadka
(Trápení medvídka Brumly), Ludvík Kadleček 1989
O uciążliwym żywocie kichającego niedźwiadka, marzącego o kropli świeżego miodu. Arcydzieło animacji wycinankowej autorstwa znanego nam już Ludvíka Kadlečka.

Czeska jesień filmowa ze studiem Ateliéry Bonton Zlín.
13 listopada 2011 r., godz. 12.30
Centrum Sztuki WRO, Widok 7
Wrocław

Dodaj komentarz