• 2011-11-09

Wystawy Towarzyszące 5. Festiwalowi Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

W ramach tegorocznego Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską w Warszawie będzie można obejrzeć liczne wystawy, które przybliżą polskim widzom kraj, kulturę oraz jego mieszkańców. Festiwal rozpocznie się 19 listopada, a większość z wystaw będzie można zobaczyć już 17 listopada.

5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

  • Kobiece ikony rosyjskiego kina – wystawa malarstwa Anny Szewczuk.

Wystawa prezentuje wizerunki kobiet z kultowych filmów rosyjskich. Na płótnach malarki znalazły się między innymi wizerunki aktorek ze Zwierciadła Andrieja Tarkowskiego, Spalonych Słońcem Nikity Michałkowa, czy Ironii losu Eldara Riazanowa.

Kinoteka
17 -27 listopada

  • Dni Moskwy w Fotoplastikonie – wystawa fotografii

Podczas trwania festiwalu Fotoplastikon Warszawski zaprasza na specjalną i niepowtarzalną wystawę fotografii Dni Moskwy. Ekspozycja prezentuje 47 stereoskopowych obrazów, na których zarejestrowano różnorodne oblicza Moskwy: od niezwykłych zabytków architektury, przez skapane w słońcu dachy moskiewskich soborów. Fotoplastikon Warszawski jest jedynym działającym od ponad 100 lat fotoplastikonem w Europie.

Fotoplastikon Warszawski
godz. 10.00-18.00
al. Jerozolimskie 51
17-27 listopada

  • Wysocki w obiektywie Paparazzich – wystawa fotografii

Wystawa prezentuje zdjęcia Włodzimierza Wysockiego odnalezione w Indiach w archiwum agencji Indiapicture. Jej założyciel Dushyant Mehta odkupił zdjęcia od właściciela agencji Corbis Billego Gatesa, który wszedł w ich posiadanie po nabyciu archiwum legendarnej agencji Sygma, która zbankrutowała w roku 1999. Jej fotograf Jean-Paul Andanson sfotografował jesienią 1977 roku i wiosną 1980 roku Włodzimierza Wysockiego w Paryżu i w Maisons-Laffitte. Fotografie te były publikowane w popularnym francuskim magazynie Paris Match (№ 1616, 16.05.1980).

 Prezentowane na wystawie zdjęcia sprowadziło do Polski Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie.

Kino Kultura
Krakowskie Przedmieście 21/23
Warszawa
17- 27 listopada

  • Syberia expedition – wystawa fotografii

W 2009 roku Mateusz Damięcki i pięciu jego znajomych wyruszyło samochodami w głąb Rosji. Pokonali 25 tysięcy kilometrów. Przemierzyli Ural i syberyjską tajgę. Celem był Magadan – oddalony o 12,5 tysiąca kilometrów od Warszawy. Podróż trwała ponad dwa miesiące i wiodła m.in. przez Moskwę, Czelabińsk, Krasnojarsk, Irkuck.
Owocem tej niezwykłej wyprawy jest seria zdęć dokumentująca rosyjską rzeczywistość.

Galeria OPEN Dworzec Polski
Aleje Jerozolimskie 54 Warszawa
Spotkanie z Mateuszem Damięckim
Cafe Poczekalnia
18 listopada, godz. 14.00

  • Impresje moskiewskie – wystawa fotografii nowoczesnej Moskwy

Wystawa prezentuje serię zdjęć współczesnej Moskwy, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością, a cywilizacja Zachodu z pozostałościami poprzedniej epoki. Ukazuje jej blaski i cienie, gigantyczne budowle, zabytki, siedziby najwyższych władz i symbole ich potęgi. Na wystawę zaprasza Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury.

Kinoteka
17-27 listopada

  • Najpiękniejsze kadry z filmów rosyjskich – wystawa fotografii

Jak sam tytuł wskazuje tematem wystawy będą najpiękniejsze kadry z filmów rosyjskich wyświetlanych podczas tegorocznej edycji festiwalu. Będzie można zobaczyć najciekawsze ujęcia m.in. z najnowszych filmów konkursowych: Beduina Igora Wołoszyna, W sobotę Aleksandra Mindadze, Palacza Aleksieja Bałabanowa, Doliny róż Dmitrija Czerkasowa, czy Myśliwego Bakura Bakuradze.

Kadry z filmów do obejrzenia w:
Galeria OPEN Dworzec Polski
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 54

Bistro Babooshka Na Kruczej
Warszawa, ul. Krucza 41/43

Klubokawiarnia 4 Pokoje
Warszawa, ul. Wileńska 19 lok. 18

Green Coffee
Warszawa, ul. Marszałkowska 84/92

  • Legendy szklanego ekranu – wystawa fotografii

Sputnik nad Polską we współpracy z wytwórnią Mosfilm zapraszają na wystawę prezentującą sylwetki najwybitniejszych osobowości aktorskich rosyjskiej kinematografii. Na fotografiach znajdą się wizerunki postaci z kultowych filmów takich jak Wojna i pokój, Wiosna, Iwan Groźny, Romans o zakochanych, Zwierciadło, Anna Karenina i inne.

Kinoteka
17-27 listopada

  • Rosja w kosmosie – wystawa poświęcona rosyjskiej kosmonautyce

Rok 2011 uznano Rokiem Rosyjskiej Kosmonautyki. W związku z pięćdziesiątą rocznicą lotu Jurija Gagarina w przestrzeń kosmiczną festiwal Sputnik oraz Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury zapraszają na wystawę poświęconą rosyjskiej kosmonautyce.

Kinoteka
17-27 listopada

  • Seks w ZSRR – wystawa fotografia i malarstwo

Rosyjska erotyka to uzupełnienie jednej z sekcji festiwalu Rosyjski Eros. Wystawa jest prezentowana w Muzeum Erotyki w Warszawie, które jest jedynym takim muzeum w Polsce i jednym z nielicznych w Europie.

Muzeum Erotyki w Warszawie
ul. Grzybowska 3
17 – 27 listopada

Dodaj komentarz