• 2011-11-08

Rysunki dla plakatu Leszka Żebrowskiego w Galerii 022

Od 9 listopada 2011 r. w Galerii 022 (Dom Artysty Plastyka) w Warszawie można oglądać wystawę Leszka Żebrowskiego pod tytułem Rysunki dla plakatu.

Rysunki dla plakatu, Leszek Żebrowski (źródło: materiały prasowe ZPAP)

Rysunki dla plakatu, Leszek Żebrowski (źródło: materiały prasowe ZPAP)

Leszek Żebrowski oprócz plakatów komputerowych tworzy także prace oparte na tradycyjnym warsztacie rysunkowym. Są to najczęściej pastele na barwnym kartonie bez użycia fiksatywy wykonane  w formacie identycznym  jak drukowany z nich plakat.

Autor tworzy portrety, maski gdzie dużą rolę odgrywa podkreślenie psychiki  portretowanej osoby. Reprodukcja rysunków jaką niewątpliwie jest plakat nie oddaje w pełni uroku oryginału. Leszek Żebrowski uważa się za ostatniego romantyka w polskim rysunku.

Jego mistrzami są tacy twórcy jak Artur Grottger, Stefan Żechowski, Witkacy, a także niedawno zmarły krakowski plakacista Mieczysław Górowski.

Leszek Żebrowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale projektowania graficznego w pracowni Jerzego Krechowicza. Jest fascynatem rysunku, ale zajmuje się także malarstwem, scenografią i filmem. Organizuje wiele akcji plastycznych i warsztatów. Najbardziej znany jest jako autor ponad 360 plakatów wydanych drukiem najczęściej o tematyce kulturalnej.

Otrzymał ponad 30 nagród , w tym wiele międzynarodowych na najważniejszych przeglądach plakatu w Warszawie, Moskwie, Teheranie, Mons, Charkowie, Tuluzie i Rzeszowie. Jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Mieszka w Szczecinie i Szelkowie Nowym koło Makowa Mazowieckiego

Rysunki dla plakatu
Leszek Żebrowski
Galeria 022
Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz