• 2011-11-07

Czas na teatr – spotkanie z twórczością Leszka Mądzika

Od 24 do 26 listopada 2011 roku w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu potrwa wydarzenia poświęcone twórczości wybitnego wizjonera współczesnego teatru, reżysera i scenografa Leszka Mądzika.

"Przejście", Scena plastyczna KUL (źródło: materiały prasowe)

"Przejście", Scena plastyczna KUL (źródło: materiały prasowe)

26 listopada 2011 zostanie trzykrotnie zaprezentowany spektakl Przejście w wykonaniu Sceny Plastycznej KUL o godz. 17.00, 18.30, 20.00 w sali widowiskowej RCK. Dzień wcześniej: 25 listopada o godzinie 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Leszka Mądzika w Galerii Sztuki Współczesnej: Leszek Mądzik – fotografia.

Ponadto, od 24 do 26 listopada potrwają warsztaty teatralne, prowadzone przez Leszka Mądzika. Zakończy je publiczna prezentacja w dniu 26 listopada 2011 o godzinie 15.00 w małej sali teatralnej RCK w Kołobrzegu.

Leszek Mądzik - założyciel Sceny Plastycznej KUL, do dziś dnia dyrektor i reżyser tego teatru, także autor kilkunastu scenografii w teatrach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec, autor licznych plakatów i grafiki książkowej, wykładowca w kilku szkołach artystycznych, profesor poznańskiej ASP, uczestnik kilkudziesięciu najznamienitszych festiwali teatralnych na całym świecie, laureat wielu z nich – już dawno temu ukochał sobie teatr niewerbalny.

Miłość, wiara, świętość, przerażenie, poczucie skończoności, śmierć – oto co zaludnia przestrzeń tych spektakli - napisał Mądzik, gdy został zmuszony do autorskiej wypowiedzi na temat swej twórczości. Lubelski artysta w swym kosmicznym teatrze ożywia i rehabilituje zagrzebane w pamięci archetypy, przywracając widzom możliwość przedracjonalnego oglądu świata.

Scena Plastyczna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego to bezsłowny teatr narracji wizualnej. Założony w 1969 roku, jest autorskim teatrem Leszka Mądzika, zrodzonym z jego zainteresowania możliwościami plastyki, przestrzeni i światła. Od początku teatr podjął elementarne zagadnienia filozoficzne. Opowiada o bycie człowieka na Ziemi i w przestrzeni Kosmosu oraz jego obcowaniu z potęgami nadprzyrodzonymi – Bogiem, losem, przeznaczeniem. Przedstawia człowieka w sytuacjach ostatecznych: samotności, zagrożenia, cierpienia, śmierci, nieskończoności.

O spektaklu Przejście Leszek Mądzik:

Czas je wypełnia. W każdej porze życia dyskretnie nas zabiera. Najmniej odczuwamy jego rezultat w błogostanie młodości i witalności. Trans przeżyć w tym okresie ogarnie bez opamiętania. Ciało ludzkie jest nie tylko w strefie zachwytu i przeżywania, ale głosi też jego pochwałę. Splot wydarzeń i ciał gubi przeczucie mijających chwil. Patyna zbiera jednak swoje żniwo, czyni to bez złej woli, a raczej w poczuciu świętości tajemnicy o nas samych. Każe dostrzec sens procesu odchodzenia nieuchronnie przesypując klepsydrę ziemi. Całkowite w nią wejście kończy ten wizualny pobyt nagości, który przełożyć się tylko może w trwanie w pamięci, zawierzenie i wyobraźnię.

Tomasz Stańko:

Z radością przyjąłem propozycje Pana Leszka Mądzika napisania muzyki do spektaklu Przejście. Jego Teatr, jest teatrem wyjątkowym, teatrem w którym abstrakcja i forma są bardzo ważne, tak samo ważne jak i w muzyce, którą tworzę. Improwizacja, wizja, pytania, to wszystko uczyniło jego propozycję wyjątkową. Muzyka jest oparta na trzech motywach, trzech kompozycjach nagranych w różnych wersjach, poprzedzielanych elementami improwizacji. Najpierw nagrałem wszystkie elementy całości, a następnie w długim, po części improwizowanym procesie, utworzyłem formę otwartej narracji, o charakterze tytułowego Przejścia.

Scena Plastyczna KUL: Przejście
reżyseria: Leszek Mądzik,
muzyka: Tomasz Stańko,

występują: Marta Ciereszko, Jarosław Figura, Cezary Grabowski, Karol Grabiec, Grzegorz Jędrek, Weronika Nowakowska, Rafał Rutkowski, Adam Szczepanek, Piotr Włodarczyk Premiera: 2 października 2010.

Warsztaty teatralne prowadzone przez Leszka Mądzika: 24, 25.11 w godz. 16.00 – 20.00, a 26.11 w godz.11.00 – 15.00 w małej sali teatralnej RCK. Akredytacja za udział w warsztatach wynosi 50 złotych od osoby. W warsztatach może wziąć udział każdy, kto skończył 16 lat i interesuje go sztuka teatru.

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu
Ul. Solna 1
Kołobrzeg

Dodaj komentarz