• 2011-11-05

Mazovia Goes Baroque po raz czwarty w tym roku

12 listopada 2011 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się pierwszy z czterech koncertów Projektu 4 tegorocznej edycji festiwalu Mazovia Goes Baroque.

Mazovia Goes Baroque (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mazovia Goes Baroque (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy są na świecie znani wykonawcy muzyki dawnej, którzy jeszcze w Polsce nie gościli? Pozostało ich już naprawdę niewielu i jest tylko kwestią czasu, kiedy wreszcie się w naszym kraju zaprezentują. Jest za to wciąż dość liczna grupa muzyków, którzy co prawda występowali na naszych festiwalach i w różnych cyklach koncertowych, ale nie pojawili się tutaj dotąd ze swoimi sztandarowymi przedsięwzięciami.

Wśród artystów najbliższego projektu Mazovia Goes Baroque znajdzie się Eduardo López Banzo, który przyjeżdża do Warszawy z zespołem Al Ayre Espanol, a więc grupą odpowiedzialną za odkrycie dla nas przed kilkunastoma laty muzyki hiszpańskiego baroku. W ostatnich latach zespół ten poświęcił się wykonywaniu większych form operowych i oratoryjnych, należących do barokowego i klasycznego kanonu, ale z tą samą, co kiedyś, pasją powraca do muzyki hiszpańskiej.

Japoński wiolonczelista i dyrygent Hidemi Suzuki na początku XXI wieku podjął się niezwykłego zadania powołania do życia w Japonii zespołu grającego na dawnych instrumentach muzykę klasyczną. Orchestra Libera Classica zdobyła w swoim kraju olbrzymią popularność, również dzięki systematycznie wydawanym płytom, które dokumentowały wszystkie koncertowe projekty zespołu.

Kolejny artysta, Lars Ulrik Mortensen, to klawesynista i dyrygent znany w naszym kraju z koncertów, które grał jeszcze jako członek London Baroque. W świecie jego nazwisko kojarzone jest przede wszystkim z zespołem Concerto Copenhagen oraz z European Union Baroque Orchestra, której dyrektorem artystycznym jest od kilku lat.

Wreszcie Alexis Kossenko, flecista i dyrygent, o którym można powiedzieć bez cienia przesady, że w sensie artystycznym dojrzewał w Polsce. Owocem polskich doświadczeń jest powołanie nowego zespołu, Les Ambassadeurs, do udziału w którym zaprosił najciekawszych muzyków, głównie młodego pokolenia, których spotykał w czasie swoich koncertowych podróży. Kolejna odsłona cyklu Mazovia Goes Baroque to zatem mały festiwal muzyków, których w Polsce znamy, ale o których nie wiemy wciąż wszystkiego.

Festiwal Mazovia Goes Baroque 4/2011
12 i 18 listopada 2011 r.
Filharmonia Narodowa
Warszawa

20 i 22 listopada 2011 r.
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Warszawa

Dodaj komentarz