• 2011-11-05

Kosmonauta z Rosji i Twórca pierwszego SPUTNIKA na 5. festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ

20 listopada 2011 roku w Planetarium Niebo Kopernika w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się debata w ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską z udziałem rosyjskiego kosmonauty: Jurija Baturina, a także Mirosława Hermaszewskiego i Jurija Siłajewa. W historii ludzkości mają miejsce zdarzenia, które stają się początkiem nowych epok rozwoju cywilizacji. Takim wydarzeniem był niewątpliwie lot człowieka w kosmos. Spotkanie z kosmonautami poświęcone będzie 50. rocznicy pierwszego lotu, a także przyszłości światowej kosmonautyki.

5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

Widzowie będą mogli również obejrzeć dokument filmowy Jurija Baturina Drabina do nieba oraz film poświęcony twórcy Sputnika J. Siłajewowi pod tytułem Złote ręce.

Jurij Baturin (urodził się 12 czerwca 1949 w Moskwie, ZSRR) – polityk rosyjski, naukowiec i kosmonauta. Autor szeregu książek o politologii, prawie, cybernetyce i ponad 100 artykułów naukowych. Baturin jest również autorem 2 dokumentalnych filmów Na słowie honoru i na jednym skrzydle (1997) oraz Drabina do nieba.

Mirosław Hermaszewski (ur. 15 września 1941 w Lipnikach na Wołyniu) – generał brygady Wojska Polskiego, kosmonauta – pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. W 1976 został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR. Od godziny 17.27 27 czerwca do godziny 16.31 5 lipca 1978 odbył lot na statku Sojuz 30 do stacji kosmicznej Salut 6.

Jurij Siłajew urodził się w podmoskiewskiej wiosce 31 grudnia 1932 r. W wieku 15 lat wyjechał uczyć się do technikum zawodowego, gdzie zdobył zawód ślusarza. Po ukończeniu szkoły w 1949 roku, był przyjęty do pracy w przedsiębiorstwie, którym zarządzał S.P. Koroliew. Dzięki swoim umiejętnościom: pracowitości, wytrwałości, dociekliwości – został zauważony i wyróżniony z masy robotniczej. Został skierowany do najbardziej zaawansowanych prac – budowy rakiet. Praktycznie cała technika kosmiczna, poczynając od pierwszego sztucznego satelity Ziemi, przeszła przez jego ręce, ręce człowieka, który ją składał i badał na Ziemi.

 

Dodaj komentarz