• 2011-11-05

EuroCine27 w Kinie Pod Baranami

W dniach od 18 do 20 listopada 2011 w krakowskim Kinie Pod Baranami odbędzie się przegląd najciekawszych filmów europejskich ostatnich lat – EuroCine27.

EuroCine27 (źródło: materiały prasowe KPB)

EuroCine27 (źródło: materiały prasowe KPB)

EuroCine to wydarzenie poświęcone filmom z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2004 roku w Brukseli z inicjatywy Komisji Europejskiej. W tym roku gospodarzem przeglądu po raz pierwszy jest Polska. Projekcje festiwalowe odbędą się w Warszawie, Łodzi i Krakowie, gdzie Kino Pod Baranami zaprezentuje 6 spośród 27 najciekawszych filmów europejskich ostatnich lat.

W programie krakowskich projekcji znalazł się film brytyjski (To, co najważniejsze, reż. Bruce Webb), grecki (Akademia Platona, reż. Filippos Tsitos), holenderski (Zmierzch, reż. Hanro Smitsman), estoński (Jesienny Bal, reż. Veiko Õunpuu), węgierski (Biblioteka Pascala, reż. Szabolcs Hajdu) oraz belgijski (Hitler w Hollywood, reż. Frédéric Sojcher). Przegląd EuroCine27 w Kinie Pod Baranami rozpocznie się 18 listopada i potrwa 3 dni.

Program:

piątek, 18 listopada
19.00 To, co najważniejsze | The be all and end all
reż. Bruce Webb, Wielka Brytania 2009, 100’

Robbie cierpi na chorobę serca, która według lekarzy jest śmiertelna. Nie jest miło umierać w wieku 15 lat, a odejść jako prawiczek to prawdziwy koszmar dla Robbiego, który ma w głowie tylko jedno. Najlepszy przyjaciel Robbiego, Ziggy, postanawia mu pomóc w spełnieniu ostatniego życzenia. Jest gotów zrobić wszystko, ale na drodze realizacji tego zadania pojawiają się niespodzianki. Chyba tylko Anglicy mogli stworzyć tak gorzką i zabawną komedię o śmierci.

21.00 Akademia Platona | Akadimia Platonos
reż. Filippos Tsitos, Grecja 2009, 103’

Imigracja jest głównym tematem wielu greckich filmów. W regionie, gdzie mieszka Stavros, ludzie nie bardzo lubią imigrantów, którzy zabierają pracę rdzennym mieszkańcom. Podobnie jak niektórzy z jego znajomych, Stavros prowadzi sklep i ledwo wiąże koniec z końcem. Niewielka grupa ludzi większość dnia spędza na rozmowach. Kiedy jednak matka Stavrosa zaczyna mówić po albańsku, w grupie pojawiają się wątpliwości. Narastający rasizm obraca się przeciwko Stavrosowi.

sobota, 19 listopada
19.00 Zmierzch | Schemer
reż. Hanro Smitsman, Holandia 2010, 93’

Plakat reklamujący film Schemer przypomina ten z filmu Rzeka tajemnic. Analogie od razu rzucają się w oczy. Schemer to thriller o przyjaźni, kłamstwach i zdradzie. Pokazując długą drogę do piekła, a jego twórcy usiłują dociec, dlaczego młoda dziewczyna została zamordowana przez swoich najlepszych przyjaciół.

21.00 Jesienny Bal | Sugisball
reż. Veiko Õunpuu, Estonia 2007, 123’

W swoim pierwszym filmie Veiko Őunpuu odwołuje się do ludzkiej wyobraźni. Ta praca zbiorowa opowiada historie sześciu osób w estońskim mieście-sypialni. Ich samotność, nadzieje, rozczarowania. A czasem miłość… Na Festiwalu Filmowym w Wenecji reżyser otrzymał prestiżową nagrodę Horizons. Podczas 7. Festiwalu w Marrakeszu odebrał z rąk Catherine Deneuve Złotą Gwiazdę, nagrodę główną przyznaną przez jury pod przewodnictwem Milosa Formana.

niedziela, 20 listopada
19.00 Biblioteka Pascala | Bibliotheque Pascal
reż. Szabolcs Hajdu, Węgry 2009, 111’

Rumunka Mona wbrew faktom, buduje własną, podkolorowaną wersję wydarzeń o tym, jak wylądowała w Anglii jako prostytutka w Bibliotheque Pascal. W burdelu, mogącym sprostać najbardziej wyrafinowanym gustom literackim, w którym gośćmi nie są kierowcy TIR-ów, taksówkarze i marynarze, tylko intelektualiści, którzy odczuwają pustkę i samotność.

21.00 Hitler q Hollywood | Hitler a Hollywood
reż. Frédéric Sojcher, Belgia 2010, 86’

Maria de Medeiros kręci film o Micheline Presle. Aktorka i reżyserka odkrywa, że Presle grała w filmie z lat 30., który nigdy nie został wydany. Co gorsza, wszystko wskazuje na to, że wszelki ślad po nim zaginął. Czy to spisek? Frédéric Sojcher, autor uznanego dokumentu Cinéastes à tout prix, profesor i teoretyk kina, zrobił swój pierwszy niesamowity pełnometrażowy film fabularny. Opowiadana przez niego historia jest pełna ironii, inteligentna i intrygująca.

Przegląd EuroCine27
18 – 20 listopada 2011 r.
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz