• 2011-11-04

Młodzi mistrzowie dokumentu w Poznaniu

16 listopada 2011 r. w Poznaniu rozpocznie się 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFF CINEMA.

Festiwal OFF CINEMA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal OFF CINEMA (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ostatnich latach, dzięki dostępowi do najnowszych technologii cyfrowych, kino offowe przeżywa prawdziwy rozkwit. Dla twórców ambitnych i nietuzinkowych produkcji dokumentalnych doskonałą okazją do zaprezentowania swoich artystycznych wizji będzie listopadowy poznański 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFF CINEMA. W ramach wydarzenia odbędzie się przegląd dzieł dokumentalnych, ale też konkurs i mnóstwo imprez towarzyszących.

Rozpoczynający się 16 listopada w Poznaniu Festiwal OFF CINEMA doskonale pokaże co w niezależnej, filmowej trawie piszczy. Podczas imprezy, która potrwa do 20 listopada zaprezentowane zostanie crème de la crème współczesnego filmu dokumentalnego, autorstwa zarówno doświadczonych, jak i dopiero zaczynających swą przygodę z filmem dokumentalnym twórców.

Poznańskie Centrum Kultury ZAMEK, w którym festiwal się odbywa, będzie także miejscem szeroko pojętej edukacji filmowej popularyzującej klasyczne, ale też i najnowsze dokonania z obszaru sztuki dokumentu. Dużym wydarzeniem festiwalowym będą cztery wystawy poświęcone Krzysztofowi Kieślowskiemu: Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym, Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć, Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi oraz Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego.

Nadchodząca edycja stanowi w istotnej mierze hołd dla Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser jest ikoną kina autorskiego, w szczególności dokumentalnego. W programie towarzyszącym konkursowi pokażemy jego film Amator, którego bohaterem jest początkujący dokumentalista.

Ponadto, sam Kieślowski realizował krótkometrażowe dokumenty, uczył młodych adeptów sztuki filmowej i to nie tylko w Polsce. Artysta może być bez wątpienia wzorem dla reżyserów młodego pokolenia, którzy próbują swoich sił w kinie dokumentalnym i niezależnym – mówi dyrektor festiwalu, Mikołaj Jazdon.

Trzonem poznańskiego festiwalu będą jednak młodzi twórcy. Początkujący dokumentaliści z kilkunastu krajów będą mieli okazję zaprezentować swoje filmy, traktujące o problemach społecznych, kulturowych, religijnych czy politycznych, szerokiej międzynarodowej publiczności. Dla najbardziej obiecujących twórców przewidziano nagrody: Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek oraz nagrody pieniężne. Wyróżnienia zostaną wręczone 19 listopada 2011 roku podczas uroczystej gali kończącej festiwal.

Przyzna je pięcioosobowe jury, składające się z wybitnych przedstawicieli świata filmu. Na jego czele stanie Andrzej Papuziński – wybitny filmowiec mieszkający od lat w Paryżu, autor jednych z najlepszych i najbardziej oryginalnych filmów w historii polskiego kina, m.in.: Stradivari 66; Spojrzenie na plakat; Bykowi chwała oraz Kroniki fabryki fajansu. Oprócz niego w loży jurorów zasiądą: Małgorzata Potocka – aktorka, reżyserka, producentka filmowa, Petr Vlček – filmoznawca i tłumacz, Wojtek Kałużyński – krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista oraz Jacek Katos Katarzyński – jeden z twórców grupy filmowej Sky Piastowskie, dyrektor artystyczny festiwalu Filmowa Góra.

Uczestnicy i goście festiwalu, którzy zjadą do Poznania będą też mieli wyjątkową możliwość spotkania się z jurorami, artystami, a także wymiany doświadczeń czy zapoznania się z tendencjami współczesnej światowej kinematografii. Okazji ku temu nie zabraknie podczas towarzyszącej festiwalowi Międzynarodowej Konferencji Naukowej Nowy realizm – między kinem faktów a kinem fikcji. Nowe tendencje w kinie fabularnym i dokumentalnym pierwszej dekady XXI wieku. Podczas festiwalu nie zabraknie też pokazów klasyki dokumentalnej, przeglądu twórczości członków jury oraz koncertów muzyki filmowej.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFF CINEMA jest organizowany przez poznańskie Centrum Kultury Zamek od 1997 roku. Z uwagi na remont gmachu, większość pokazów filmowych odbędzie się w Kinie Muza. Co roku organizatorzy odnotowują ponad 200 zgłoszonych filmów, podczas tegorocznej edycji zostaną zaprezentowane 33 dzieła.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFF CINEMA
16 – 20 listopada 2011 r.
Poznań

Dodaj komentarz