• 2011-11-04

Audience Development w Galerii Kordegarda

7 listopada 2011 r. o godz. 18.00 w warszawskiej Galerii Kordegarda odbędzie się spotkanie z Sarah Boiling pt. Audience Development / Rozwój widowni – alternatywa dla edukacji kulturalnej czy nowoczesne upowszechnianie kultury?

Sztuka dla widza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka dla widza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu Sztuka dla widza – Koncepcja rozwoju widowni – konsultacje i przewodnik dla organizacji pozarządowych oraz kampanii Kultura się liczy!.

Czym jest audience development?
Rozwój Widowni to marketing sztuki, który wychodzi daleko poza sprzedaż wydarzeń. Ma za zadanie aktywizować społeczność wokół działań organizacji, budować relacje z publicznością, animować i rozwijać jej zainteresowania. W działaniach na rzecz Rozwoju Widowni chodzi więc o równoległe powiększanie widowni projektów i poznawanie jej potrzeb. Ważna jest zarówno dbałość o dotychczasową publiczność, jak i świadome docieranie do nowej.

Sarah Boiling – wicedyrektor Audiences London (AL), instytucji wspierającej brytyjskie podmioty prowadzące działalność kulturalną w budowaniu szerokiej, stałej i zróżnicowanej publiczności. Sarah, obok swoich bieżących obowiązków, prowadzi i inicjuje liczne projekty, w tym ogólnokrajowy program banchmarkingowy dla Londyńskich galerii. Jest także profesjonalnym trenerem. Zanim rozpoczęła prace dla AL zajmował się m.in. marketingiem w Tate Gallery i the Barbican.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu Sztuka dla widza – Koncepcja rozwoju widowni – konsultacje i przewodnik dla organizacji pozarządowych. Projekt jest realizowany przez Fundację Impact ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz we współpracy z British Council. Partnerami projektu są m.in. Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, TVP Kultura, portal ngo.pl oraz Purpose Przedsiębiorczość w kulturze.

Kampania społeczna Kultura się Liczy! zainicjowana przez Narodowe Centrum Kultury ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat potencjału prorozwojowego kultury oraz związków kultury z innymi segmentami życia społecznego, gospodarczego i politycznego.

W ramach kampanii w zeszłym roku zorganizowana została m.in. debata na Giełdzie Papierów Wartościowych Komu opłaca się finansowanie kultury? oraz międzynarodowa konferencja Ekonomika kultury – od teorii do praktyki, której gościem honorowym był Prof. David Throsby.

W tym roku przeprowadzone zostały szkolenia Profesjonalny sponsoring kultury prowadzone przez brytyjską agencję doradczą Four Communications. W ramach kampanii powstał także Kodeks sponsoringu kultury, który służy pogodzeniu często odmiennych interesów stron w obszarze sponsoringu kultury oraz budowaniu i promocji dobrych praktyk. Kontynuowane są również seminaria z cyklu Kultura i rozwój.

Wizyta Sarah Boiling ma na celu dalszą dyskusję na temat istoty rozwoju publiczności instytucji kultury, która została rozpoczęta podczas debaty Partner czy klient? Nowe Spojrzenie na relacje kultury i biznesu której gośćmi byli Marc Sands – Tate Galleries oraz Micheal Pyner – Shoreditch Trust. Podsumowaniem październikowej debaty był wniosek dotyczący wypracowania wspólnej płaszczyzny dialogu oraz wzajemnej identyfikacji potrzeb, które umożliwiłyby budowanie długotrwałych, efektywnych relacji pomiędzy kulturą, a biznesem.

Audience Development / Rozwój widowni – alternatywa dla edukacji kulturalnej czy nowoczesne upowszechnianie kultury? – spotkanie z Sarah Boiling
7 listopada 2011 r., godz. 18.00
Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa

Dodaj komentarz