• 2011-11-03

Zwycięzca Złotego Lwa na festiwalu Sputnik

W ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-29 listopada 2011 roku, będzie można zobaczyć film Alexandra Sokurowa Faust – zdobywca Złotego Lwa w Wenecji.

Podczas tegorocznej edycji Sputnika polska publiczność będzie miała niepowtarzalną szansę zobaczyć najnowszy film Alexandra Sokurowa, który szturmem zawojował 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji zdobywając najwyższą nagrode Złotego Lwa. Są filmy, które sprawiają, że płaczesz, są filmy, które cie rozśmieszają. Ale są i takie, które zmieniają twoje życie. Faust jest jednym z nich - powiedział przewodniczący weneckiego jury, uzasadniając werdykt.

Faust Sokurowa jest adaptacją dzieł Johana Wolfganga Gethego oraz Tomasza Mana w śmiałej interpretacji. Jest też ostatnią z części poświęconą wielkim postaciom. Wcześniejszymi były: Hitler, Lenin oraz cesarz japoński Hirohito. Bohaterowie wcześniejszych części to sylwetki całkowicie realne, zatopione w historii. Faust natomiast funkcjonował dotychczas jako postać fikcyjna, literacka. Twórcy filmu poszli o krok dalej. Postanowili przedstawić Fausta jako postać realną, żyjącą w rzeczywistej przestrzeni. Ludzką. Opowieść o Fauscie to cała warstwa historii, kultury i filozofii.

Budżet filmu wyniósł osiem milionów euro. Udźwigniecie takiej sumy nie było możliwe jedynie przez Ministerstwo Kultury. Dlatego też w projekt, udzielając finansowego wsparcia, zaangażował się bezpośrednio premier Rosji Władimir Putin, który określił go jako leżący u podstaw duchowej bliskości Europy, Rosji i Niemiec.

Zdjęcia do filmu realizowane byly w Czechach, w których doskonale zachowane zamiki oddały klimat XIX-wiecznych Niemiec. Całości dopełniły wierna charakteryzacja, kostjumy, rekwizyty oraz gra aktorska w języku niemieckim. Sam Alexander Sokurow opisał swój film jako pełen koloru, elegancki obraz z muzyka Straussa o zapachu czekolady.

Film Faust - zdobywca Złotego Lwa w Wenecji – do obejrzenia już wkrótce tylko na 5. Festiwalu Filmów Rosyjskich Spunik.
5. Festiwal Filmów Rosyjskich Spunik
Od 19 do 29 listopada 2011 roku
Warszawa

Dodaj komentarz