• 2011-11-02

Attenberg – specjalny pokaz filmu nominowanego do nagrody LUX

W dniach od 4 do 6 listopada 2011 r. w warszawskim kinie Muranów odbędzie się przegląd filmów nominowanych do Nagrody Filmowej LUX Parlamentu Europejskiego.

Attendberg reż. Athina Rachel Tsangari (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Attendberg reż. Athina Rachel Tsangari (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Polscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć trzy filmy będące finalistami tegorocznej edycji Nagrody Filmowej LUX. Jeden z nich już 16 listopada otrzyma główną nagrodę Parlamentu Europejskiego dla najlepszego europejskiego filmu 2011 roku.

Jako pierwszy zostanie pokazany zwycięzca ostatniej edycji festiwalu MFF Nowe Horyzonty grecki film Attenberg (polska premiera 25 listopada). Zaraz po seansie odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą:
Agnieszka Mrozik – koordynatorka podyplomowych Gender Studies na UW. Współpracowniczka Fundacji Feminoteka.
Jakub Majmurek, filmoznawca i krytyk filmowy związany z Krytyką Polityczną
Piotr Majewski, socjolog i kulturoznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

Poniżej znajdą państwo szczegółowy program przeglądu:

piątek (4 listopada) godz. 19.00
Attenberg, reżyseria: Athina Rachel Tsangari, Grecja 2010, 95 min.

Zwycięzca ostatniej edycji MFF Nowe Horyzonty, zdobył także nagrodę w Wenecji dla najlepszej aktorki Ariane Labed oraz Srebrnego Aleksandra na festiwalu w Salonikach. Współproducentem i odtwórcą jednej z głównych ról w Attenbergu jest Giorgos Lanthimos, reżyser nagrodzonego w Cannes filmu Kieł.

23-letnia Marina mieszka z ojcem w typowym fabrycznym miasteczku nad morzem. Ponieważ ludzie wydają jej się dziwni i odpychający, zawsze zachowuje dystans. Woli poznawać swoje otoczenie poprzez piosenki postpunkowego zespołu Suicide, przyrodnicze dokumenty Sir Davida Attenborough oraz bardzo osobliwe lekcje wychowania seksualnego, które otrzymuje od swojej jedynej przyjaciółki Belli.

sobota (5 listopada) godz. 18.00
Śniegi Kilimandżaro / Les neiges du Kilimanjaro, reżyseria: Robert Guédiguian, Francja 2011, 90 min.

Nowy film Roberta Guediguiana, mistrza francuskiego kina, twórcy wielokrotnie nagradzanych filmów Marius i Jaennette oraz La ville est tranquille. Mimo utraty pracy, Michel żyje szczęśliwie z Marie-Claire. Są razem od ponad trzydziestu lat. Dzieci i wnuki sprawiają im dużo radości, otoczeni są bliskimi przyjaciółmi. Są dumni ze swoich przekonań politycznych i wartości moralnych.

Spokój zostaje zniszczony przez brutalny atak dwóch zamaskowanych i uzbrojonych mężczyzn, którzy ich wiążą i zabierają pieniądze przeznaczone na wyprawę na Kilimandżaro. Szok potęguje odkrycie, że napaść zorganizował jeden z młodych współpracowników Michela, Christophe – zwolniony z pracy wraz z nim.

W pewnym momencie Michel i Marie-Claire odkrywają, że Christophe opiekuje się dwoma porzuconymi przez rodziców młodszymi braćmi.

niedziela (6 listopada) godz. 18.00
Play, reżyseria: Ruben Östlund, Szwecja / Francja / Dania 2011, 118 min.

Nowy film wielokrotnie nagradzanego szwedzkiego reżysera Rubena Ostlunda, miał swoją premierę podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w sekcji Director’s Fortnight. Film jest prostą opowieścią starającą się pokazać różne znaczenia angielskiego słowa play.

W latach 2006-2008 w Goteborgu grupa chłopców w wieku od 12 do 14 lat wzięła udział w 70 napadach, okradając inne dzieci. Złodzieje używali dopracowanego systemu zwanego sztuczka na brata, wymagającego odgrywania ról i używania gangsterskiej retoryki. Nie musieli uciekać się do używania przemocy czy gróźb.

Play oparto na prawdziwych przykładach zastraszania. Film w przenikliwy i dowcipny sposób wykorzystuje nasze uprzedzenia oraz oczekiwania, że to wszystko musi źle się skończyć.

Przegląd filmów nominowanych do Nagrody Filmowej LUX
Attenberg, Śniegi Kilimandżaro, Play
4 – 6 listopada 2011 r.
Kino Muranów
Warszawa

Dodaj komentarz