• 2011-11-02

Program filmowy Conrad Festival

W dniach od 3 do 5 listopada 2011 r. Kino Pod Baranami w Krakowie zaprasza na wieczorne pokazy filmów w ramach trzeciej edycji Conrad Festival. Pasmo filmowe tegorocznego Festiwalu poświęcone zostało Robertowi Walserowi.

Conrad Festival 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Conrad Festival 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada wyrasta z przekonania o niewyczerpanym bogactwie innych niż nasze języków i światów. Joseph Conrad był jednym z najpilniejszych eksploratorów inności w nowoczesnej kulturze Zachodu.

Pasmo filmowe tegorocznego Festiwalu poświęcone zostało Robertowi Walserowi. Miłośnicy twórczości szwajcarskiego prozaika, ale także ci, którzy przygodę z jego tekstami mają dopiero przed sobą, zobaczą trzy wybitne filmy: ekranizację pierwszej powieści Walsera – Instytut Benjamenta w reżyserii braci Quay (wraz z zestawem krótkich filmów tych twórców); Królewnę Śnieżkę – awangardowy projekt João Césara Monteiro będący ekranizacją sztuki Walsera, w której jednym z głównych bohaterów jest ciemność oraz Opiekuna i jego poetę wyreżyserowanego przez Percy’ego Adlona, twórcę słynnej tragikomedii, Bagdad Cafe.

PROGRAM:
czwartek, 3 listopada, godz. 21.00
Pokaz filmów braci Quay
Wprowadzenie: Susan Bernofsky
krótkie metraże inspirowane twórczością Roberta Walsera

Stille Nacht I: Dramolet
reż. Stephen i Timothy Quay, 1988, 1’

The Comb
reż. Stephen i Timothy Quay, 1990, 17’

Tales from the Vienna Woods
reż. Stephen i Timothy Quay, 1992, 3’

adaptacja powieści Jakob von Gunten Roberta Walsera
Instytut Benjamenta, czyli ten sen, który nazywają życiem
reż. Stephen i Timothy Quay, Wielka Brytania 1995, 104’

Jakob von Gunten, potomek arystokratycznej rodziny zapisuje się do Instytutu Benjamenta, by zdobyć zawód służącego. Właścicielami szkoły są Johannes Benjament i jego siostra Lisa. Podczas lekcji grupa podstarzałych uczniów ćwiczy eleganckie ukłony i zwroty, składa serwetki, czyści sztućce, nosi wiadra pełne wody.

Von Gunten, który z ciekawością obserwuje innych, poznaje mroczne tajemnice placówki. Wkrótce dostrzega, że erotycznym zainteresowaniem zaczyna go darzyć Johannes, żyjący w kazirodczym związku z siostrą. O jego względy zabiega także piękna Lisa i szkolny prymus – Kraus. Pojawienie się Jakoba przyśpiesza od dawna postępujący w Instytucie proces dekadencji…

Scenariusz powstał na motywach powieści Jakob von Gunten z 1908 roku, autorstwa Roberta Walsera, wybitnego pisarza szwajcarskiego. Film otrzymał nagrodę specjalną na festiwalu w Locarno.

piątek, 4 listopada, godz. 21.00
Królewna śnieżka
reż. João César Monteiro, Portugalia 2000, 75’
Wprowadzenie: Gość-Niespodzianka

Film eksperymentalny na podstawie Snow White Walsera miał swoja prezentację na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Zamiast szukać, wolę słuchać – przyznaje jeden z bohaterów kultowej sztuki szwajcarskiego pisarza. Stwierdzenie to stanowi punkt wyjścia dla przełomowej filmowej adaptacji, w której ciemność stanowi istotny element. Królewna Śnieżka stawia pytania: Czy postrzegamy lepiej, gdy postrzegamy jedynie słowa? Trudne, radykalne, ale istotne.

sobota, 5 listopada, godz. 21.00
Opiekun i jego poeta
reż. Percy Adlon, Niemcy 1978, 89’
Wprowadzenie: Werner Morlang

Film pokazuje prawdziwą historię niezwykłej przyjaźni między szwajcarskim pisarzem Robertem Walserem (obecnie uważanym za jednego z najważniejszych pisarzy niemieckojęzycznych XX-go wieku), a krytykiem z Zurychu, redaktorem i mecenasem sztuki, Carlem Seeligem. Lata 1933-1956 niemal całkowicie zapomniany przez świat zewnętrzny poeta spędza w domu dla psychicznie chorych w Appenzell – Ausserrhoden w miejscowości Herisau w Szwajcarii, gdzie leczy przewlekłą schizofrenię. Seelig regularnie odwiedza poetę. Ich przyjaźń trwa do śmierci Walsera w 1956 roku.

Conrad Festival 2011
Literatura i film
3 – 5 listopada 2011
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz