• 2011-11-02

Znamy program 2. American Film Festival

15 listopada 2011 r. we Wrocławiu rozpocznie się 2. American Film Festival. W ramach festiwalu zostanie pokazanych 76 filmów, z których 40 będzie miało polskie, 6 zaś europejskie premiery.

Gdziekolwiek byle dzisiaj, reż. Michael Di Jiacomo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdziekolwiek byle dzisiaj, reż. Michael Di Jiacomo (źródło: materiały prasowe organizatora)

W sekcji Highlights będzie można zobaczyć pokazy najnowszych, głośnych tytułów z gwiazdami amerykańskiego kina. Obrazem otwierającym tegoroczny festiwal będzie Czarny koń najnowszy film Todda Solondza, pokazywany w tym roku w weneckim konkursie. Wrocławscy widzowie jako pierwsi w Polsce zobaczą najnowsze filmy Gusa Van Santa (Restless), Kevina Smitha (Czerwony stan) i Mirandy July (Przyszłość).

Wydarzeniami festiwalu będą również: komediodramat Jack Goes Boating – debiut reżyserski wybitnego aktora Philipa Seymoura Hoffmana, Blue Valentine Dereka Cienfrance’a o rozpadzie młodego małżeństwa z przebojowymi kreacjami Ryana Goslinga i nominowanej do Oscara Michelle Williams oraz kameralny dramat w gwiazdorskiej obsadzie (Keira Knightley, Eva Mendes, Sam Worthington) Zeszłej nocy. Festiwal zamknie oryginalna komedia Damsels in Distress Whita Stillmana, która kończyła również tegoroczny festiwal w Wenecji.

W sekcji Spectrum widzowie zobaczą m.in: Gdziekolwiek byle dzisiaj Michaela Di Jiacomo z Johnem Turturro – osobliwą opowieść o parze nowojorskich samotników, którzy poznają się przez sekstelefon; Talerz i łyżka Alison Bagnall z przebojową kreacją wschodzącej gwiazdy amerykańskiego kina Grety Gerwig w roli zdradzanej żony, która spontanicznie ucieka z domu i rusza w szaloną podróż; oraz Miłość Williama Eubanka – przypominający niedawne Moon, arthouse’owy projekt alternatywnego zespołu rockowego Angels & Airwaves, metafizyczny poemat o samotności.

Wśród dokumentów w sekcji American Docs znajdą się m.in.: laureat konkursu publiczności zeszłorocznego festiwalu w Austin SXSW Marwencol Jeffa Malmberga oraz To drugie słowo na F Andrei Blaugrund o rockmanach, którzy zamienili szalone życie muzyków na spokojne ojcostwo. Wśród tegorocznych filmów nie zabraknie dzieł autotematycznych, jak choćby American Grindhouse o historii kina exploitation, z udziałem między innymi Quentina Tarantino.

W programie sekcji znalazło się również najnowsze dzieło mistrza prowokacyjnego dokumentu Errola Morrisa – Tabloid, śmieszno-straszny film o sile prasy kolorowej. O mediach traktuje również Z pierwszej strony: Rok w New York Timesie, którego autor Andrew Rossi spędził z kamerą rok w redakcji jednej z największych światowych gazet.

Bohaterami retrospektyw podczas 2. AFF będą: urodzony w Suchej Beskidzkiej klasyk amerykańskiego kina, zdobywca sześciu Oscarów Billy Wilder (Garsoniera, Słomiany wdowiec, Bulwar Zachodzącego Słońca); Todd Solondz – znakomity amerykański twórca niezależny (Happiness, Palindromy); filmowiec-filozof Terrence Malick – autor legendarnych Niebiańskich dni i Cienkiej czerwonej linii, zdobywca Złotej Palmy na tegorocznym MFF w Cannes za Drzewo życia; Joe Swanberg, przedstawiciel nurtu mumblecore, który podbija młodą publiczność i festiwale. Na festiwalu zobaczymy również ostatni film Nicholasa Raya – eksperymentalny We Can’t Go Home Again, zrekonstruowany przez jego żonę Susanne Ray.

2. American Film Festival
15 – 20 listopada 2011 r.
Kino Helios
Wrocław

Dodaj komentarz