• 2011-10-31

W jednym egzemplarzu wystawa grafiki Anny Sobol-Wejman i Stanisława Wejmana w Warszawie

Od 29 października 2011 r. do 17 listopada w warszawskiej Galerii Grafiki i Plakatu będzie prezentowana wystawa prac pod tytułem W jednym egzemplarzu.

Stanisław Wejman dwieście siedemdziesiąta szósta 2011, akwaforta, akwatinta, 27x31 cm(źródło: materiały Galerii Grafiki i Plakatu)

Stanisław Wejman, dwieście siedemdziesiąta szósta 2011, akwaforta, akwatinta, 27x31 cm(źródło: materiały Galerii Grafiki i Plakatu)

W Galerii Grafiki i Plakatu pojawi się wyjątkowy rodzaj prac. Jest to grafika niezobowiązana do powielania. Prace występują w pojedynczym egzemplarzu, opatrzone są sygnaturą epreuve d’artist. Ten unikatowy dialog toczy się pomiędzy Anną Sobol – Wejman i Stanisławem Wejmanem, pomiędzy graficzką i grafikiem a także żoną i mężem. Tak się składa, że rodzina Wejmanów pasjonuje się tą dziedziną sztuki od wielu lat. Mieczysław Wejman, wybitny grafik, autor Rowerzysty, słynnego cyklu akwafort z lat 1964-1970 był ojcem Stanisława, nauczycielem i mistrzem obojga twórców.

Ten rodzinny dialog, mieszanka współzawodnictwa, partnerstwa i inspiracji przejawia się w dwóch cyklach graficznych. Siedzące Anny Sobol – Wejman nawiązują do cyklu sześćdziesięciu akwafort z motywem dyni zapoczątkowanego w 2004 r. przez Stanisława Wejmana. Oba cykle łączy multiplikacja jednego motywu. Pozorna powtarzalność formy wydobywa nieograniczone bogactwo i zróżnicowanie graficznego języka. Jest to gra pomiędzy ideą wyjątkowości i powtarzalności.

Anna Sobol – Wejman. Urodziła się w Rybniku w 1946 roku. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof., prof. Włodzimierza Kunza i Mieczysława Wejmana. Uzyskała dyplom w pracowni litografii prof. Włodzimierza Kunza w 1972 roku.
W roku 1995 zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Gyor. W czerwcu 2009 roku została laureatką Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza, przyznawanej przez zarząd Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski za najlepszą wystawę w Krakowie. W swym dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce, Danii, Norwegii, Holandii, Islandii, Japonii, Francji, Niemczech, USA, Szwajcarii.

Stanisław Wejman. Urodził się w 1944 roku w Jędrzejowie. Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, gdzie w 1968 roku uzyskał dyplom w pracowni Mieczysława Wejmana. Jest profesorem ASP w Krakowie, gdzie prowadzi Pracownię Miedziorytu na Wydziale Grafiki. Uprawia grafikę, rysunek, malarstwo. W grafice najczęściej posługuje się techniką akwaforty i akwatinty a także litografii. W latach 1984-85 i 1990 wykładał w USA i Kanadzie na tamtejszych uczelniach artystycznych. Prowadził warsztaty graficzne w Maastricht i w Antwerpii (1995) a w roku 2003 w Urbino. W swym dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce, Danii, Holandii, Islandii, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, USA.

W jednym egzemplarzu
Anna Sobol- Wejman, Stanisław Wejman
29 października- 17  listopada 2011 r.
Galeria Grafiki i Plakatu
Warszawa
ul. Hoża 40

Dodaj komentarz