• 2011-10-31

Wystawa Przemka Krzakiewicza w Kijowie

Jeszcze do 8 listopada 2011 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Soviart Kijowie będzie można oglądać wystawę Przemka Krzakiewicza Common Ground.

Przemek Krzakiewicz Common Ground (źródło: materiał prasowy organizatora)

Przemek Krzakiewicz Common Ground (źródło: materiał prasowy organizatora)

Fotografowani przez Przemka Krzakiewicza ludzie chętnie pozują do portretów, swoją przynależność do idei, kościoła, fanklubu, mniejszości etnicznej podkreślając rekwizytami i kostiumem. Nic wcześniej nie wskazywało, że ich drogi się przetną. W instalacji „Common Ground” portrety ludzi wyrwanych ze swoich społeczności artysta zestawia w przypadkowe podzbiory. Płynący strumień obrazów zatrzymać może pojedynczy gest widza, tworzącego w ten sposób przypadkowe zestawienie kilku sportretowanych osób. Ich rzeczywiste spotkanie – mało prawdopodobne, choć możliwe – przywodzi na myśl zarówno teorię chaosu, jak i tzw. teorię sześciu stopni oddalenia.

Przemysław Krzakiewicz (ur. 1975) jako 16-latek zadebiutował w Tygodniku Powszechnym, przez wiele lat pracował dla Przekroju, a w 2005 r. z Łukaszem Trzcińskim założył w Krakowie agencję fotograficzną Visavis.pl, dynamiczny kolektyw fotografów dokumentalistów z różnych stron Polski i świata. Pomysłodawca wystaw i inicjatyw kulturotwórczych (we współpracy z fundacją Imago Mundi).

Stypendysta Miasta Krakowa w roku 1997. Brał udział w wystawach zbiorowych w Krakowie, Warszawie, Cork (Irlandia), Erfurcie (Niemcy). Jego prace były także prezentowane na wystawie indywidualnej Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2008 roku. Ostatnie ważniejsze publikacje: album Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia, Graphis Photography Annual 2008 oraz Chinese Agents.

Przemek Krzakiewicz Common Ground
21 października–8 listopada 2011
Centrum Sztuki Współczesnej Soviart
Kijów

Dodaj komentarz