Prezentacja projektu Sztuka Matek Fundacji MaMa w Krakowie

od 24 października 2011 r. w krakowskiej Galerii BB można oglądać wystawę pod tytułem Matki w Krakowie, będącą efektem projektu Fundacji MaMa. Ekspozycja, której kuratorką jest Katarzyna Haber,  będzie czynna do 4 grudnia 2011 r.

Agata Endo Nowicka, Mila i ja (źródło: materiały prasowe Fundacji MaMa)

Agata Endo Nowicka, Mila i ja (źródło: materiały prasowe Fundacji MaMa)

Ta wystawa nie ma tematu. Nie opowiada żadnej konkretnej historii. 15 polskich artystek spotkało się w projekcie Sztuka Matek tylko dlatego, że urodziły i wychowują dzieci. Sztuka kobiet, sztuka matek… nie akceptuję takich podziałów. Sztuka bywa dobra albo zła. Inspirująca albo nudna. Prowokująca albo obojętna. Na Sztukę Matek we Wrocławiu zaprosiła mnie Viola Tycz.

Nie udało mi się wystawy obejrzeć. Zdecydowałam się więc pokazać projekt Fundacji MaMa i Katarzyny Haber w Krakowie. Instalacja wystawy wywołała liczne spory i dyskusje. Czy podobnie żywe emocje wywołają zaprezentowane prace? Zapraszam na MATKI w Krakowie do Galerii BB.

Anita Bialic

Na wystawie swoje prace zaprezentują: Anna Bedyńska, Patrycja Dołowy, Bo Dzierwa, Magdalena Franczak, Anna Grzelewska, Elżbieta Jabłońska, Klaudia Urbanek-Kękuś, Klara Kopcińska, Cecylia Malik, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Agata Endo Nowicka, Joanna Pawlik, Izabela Rabenda, Patrycja Trzepizur, Viola Tycz.

Pomysłodawca projektu, Patrycja Dołowy, opowiada o jego początkach :

Projekt urodził się, gdy zostałam matką i przekonałam się, że być jednocześnie matką i artystką jest znacznie trudniej niż godzić pracę zawodową z życiem rodzinnym…W rozumieniu sztuki i bycia artystą nie ma miejsca na bycie matką. Z kolei bycie matką pochłania podobne, bardzo głębokie, pokłady zaangażowania, co robienie sztuki… Zaczęłam rozmawiać o tym z innymi matkami artystkami.

Okazało się, że wszystkie czujemy, że nawet sztuka feministyczna ma nam niewiele do zaoferowania. Jednak, w odróżnieniu od poprzednich pokoleń artystek, jesteśmy świadome swojej podwójnej tożsamości – artystki i matki – i chcemy o niej mówić, znaleźć dla niej miejsce… Do projektu zaprosiłam artystki, kuratorkę, ale też  teoretyków, m.in. Izabelę Kowalczyk, Sylwię Chutnik, Pawła Leszkowicza, Dominikę Dzido.

Matki w Krakowie
24 października-4 grudnia 2011 r.
Galeria BB
Kraków
ul Garbarska 24

Dodaj komentarz