• 2011-10-28

Po co muzeum? Spotkanie z Paulą dos Santos w Małopolskim Instytucie Kultury

4 listopada 2011 r. o godz. 18.00 w Małopolskim Instytucie Kultury odbędzie się spotkanie z  Paulą dos Santos, brazylijską aktywistką i muzeolożką, która spróbuje udzielić odpowiedzi na pytanie: Po co muzeum?

Po co muzeum? plakat promujący spotkanie (źródło: materiały prasowe MIK)

Po co muzeum? plakat promujący spotkanie (źródło: materiały prasowe MIK)

Paula dos Santos pracuje głównie z muzeami świata niezachodniego, które powstały jako rezultat inicjatyw oddolnych i samoorganizowania się konkretnych, często niewielkich lokalnych grup. W czasie swojego wystąpienia przywoła liczne przykłady inicjatyw, którym patronowała i które wspierała – od Brazylii po Afrykę – oraz opowie o tym, co przyczyniło się do ich sukcesu.

Opowie, jak muzea mogą się przyczynić do budowania i rozwoju społeczności, w jaki sposób mogą się stać katalizatorem zmiany społecznej oraz o tym, jak konkretna społeczność może wykorzystać swoje dziedzictwo, by budować dialog, stymulować rozwój i walczyć z niesprawiedliwością społeczną.

Paula dos Santos- wykładowca teoretycznej muzeologii i kierownik studiów International Master’s Degree Programme in Museology w Reinwardt Academy (Amsterdam School of the Arts). Pochodzi z Brazylii, od 10 lat mieszka w Amsterdamie, gdzie prowadzi również fundację zajmującą się społecznym oddziaływaniem muzeów w krajach takich jak Brazylia, Mozambik i RPA.

Obecnie kończy doktorat z socjomuzeologii. Jest członkiem rad wielu organizacji, m.in. MINOM-ICOM (Movement for a New Museology – prezes), ICTOP (ICOM Committee for the Training of Personnel) oraz członkiem rady doradczej Mondrian Foundation for the Arts and Heritage w Holandii. Współpracuje z kilkoma brazylijskimi muzeami w dziedzinie socjomuzeologii, koordynując eksperymenty z partycypacją i sieciami wiedzy (knowledge networks).

Spotkanie w języku angielskim (z możliwością tłumaczenia dyskusji)

Po co muzeum?
spotkanie z Paulą dos Santos
4 listopada 2011 r., godz. 18.00
Małopolski Instytut Kultury
ul. Karmelicka 27
Kraków

Dodaj komentarz