• 2011-10-28

Festiwal Form Dokumentalnych NURT: znamy filmy zakwalifikowane do konkursu

Rozpoczynający się 21 listopada 2011 r. Festiwal Form Dokumentalnych NURT ogłosił program filmów zakwalifikowanych do konkursu oraz wydarzeń towarzyszących.

Festiwal Form Dokumentalnych NURT - plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Form Dokumentalnych NURT - plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do sekcji konkursowej Festiwalu nadesłano w tym roku ponad 130 zgłoszeń. Komisja Selekcyjna wybrała 42 produkcje, na które składają się zarówno filmy dokumentalne, jak i reportaże, formy pełnometrażowe, ale także etiudy.

Wśród konkursowych filmów znalazły się m.in. dokument Kręć! Jak kochasz, to kręć wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę, a poświęcony operatorowi Edwardowi Kłosińskiemu, wstrząsający reportaż Porwani Jarosława Mańki i Macieja Grabysa o polskich ofiarach ataków terrorystycznych w Pakistanie, Iraku i Czeczenii czy Jan według Himilsbacha Miłki Skalskiej i Andrzeja Wąsika. Jednocześnie nie zabrakło w części konkursowej filmów młodych twórców ze szkół filmowych.

Pokazy konkursowe zostały podzielone na sekcje tematyczne. Po każdym z bloków odbędą się dyskusje z publicznością prowadzone przez członków Komisji Selekcyjnej.

Pokazywane w konkursie filmy będą walczyć o nagrodę główną – tytuł Wydarzenia NURT-u. Twórca zwycięskiej produkcji otrzyma 9 tys. złotych ufundowane przez Prezesa Zarządu TVP S.A. W tym roku zostanie także po raz pierwszy wręczona jeszcze jedna nagroda – statuetka Złoty Nurt.

Filmy będą oceniać: utytułowany młody reżyser Marcin Wrona, publicysta i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Sztokholmie Człowiek w świecie Leo Kantor, autorka książek filmowych Maria Malatyńska, krytycy Andrzej Kołodyński i Piotr Kletowski oraz literaturoznawca, historyk, publicysta Stanisław Żak.

W ramach wydarzeń towarzyszących NURT-owi 2011 zaplanowano m.in. spotkanie z Leo Kantorem oraz pokaz pierwszego pełnometrażowego filmu słowackiego Jánošík 21 z muzyką na żywo graną przez kwartet Jorgi.

XVII Festiwal Form Dokumentalnych NURT otworzy dokument tadeusz.kantor@europa.pl autorstwa Krzysztofa Miklaszewskiego, pomysłodawcy i dyrektora artystycznego Festiwalu. Organizatorem wydarzenia jest Kieleckie Centrum Kultury.

Festiwal Form Dokumentalnych NURT
21 – 25 listopada 2011 r.
Kielce

Dodaj komentarz