• 2011-10-26

Przegląd filmów Davida Cronenberga

W dniach od 2 do 6 listopada 2011 r. w Krakowskim Centrum Kinowym ARS odbędzie się przegląd filmów jednego z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych reżyserów – Davida Cronenberga.

David Cronenberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

David Cronenberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach przeglądu będzie można obejrzeć następujące filmy: Nierozłączni, Nagi Lunch, Crash: Niebezpieczne pożądanie,eXistenZ, Pająk.

02.11., 19.00
Nierozłączni / inny tytuł Jak kropla wody (Dead Ringers, 1988)
obsada: Jeremy Irons, Geneviève Bujold
Historia bliźniaków, lekarzy – ginekologów, którzy utrzymują za sobą bardzo bliskie kontakty. Między innymi wymieniają się żonami i kochankami – co jest możliwe z racji niezwykłego podobieństwa. Jeremy Irons wystąpił w obydwu rolach.

02.11., 21.00.
Nagi Lunch (1991)
obsada: Peter Weller, Judy Davis, Ian Holm, Roy Scheider,
Film jest ekranizacją jednego z najsłynniejszych postmodernistycznych dzieł literatury amerykańskiej, Nagiego Lunchu Williama S. Burroughsa. Jest to zarazem chyba najbardziej kontrowersyjny film Cronenberga.Bill Lee jest pisarzem pracującym jako dezynfekator. Pewnego dnia odkrywa, że jego żona odurza się proszkiem do zwalczania karaluchów i postanawia sam tego spróbować. Przenosi się do Międzystrefy, gdzie wreszcie odnajduje wenę twórczą. Międzystrefa jest zamieszkiwana przez różnego rodzaju stwory, a sam Lee pisze swoje teksty na gadającej maszynie do pisania w kształcie karalucha.

03.11., 19.00.
Crash: Niebezpieczne pożądanie (Crush, 1996)
obsada: James Spader, Holly Hunter, Elias Koteas, Deborah Kara Unger, Rosanna Arquette
Nagroda specjalna na Festiwalu w Cannes.
Dwie pasje XX wieku, seks i samochody znalazły tu wspólny mianownik. Trójka bohaterów seksualne spełnienie łączy z fizycznością maszyn, ostrą jazdą na granicy ryzyka i wypadkami na drodze.Samochodowy fetysz i makabryczne sceny katastrof stanowią dlań największe źródło podniecenia.

03.11., 21.00.
eXistenZ (1999)
obsada: Jennifer Lason Leight, Jude Law, Ian Holm, Don McKellar, Willem Dafoe
Organiczne konsole to przyszłość świata gier. Do testów nowego tytułu eXistenZ zaproszono nielicznych wybrańców.W trakcie próbnego pokazu dochodzi do zamachu na twórczynię gry. Tak zwani realiści usiłują sabotować wprowadzenie eXistenZ na rynek. Uszkodzeniu ulega także konsola z jedyną wersją gry. By sprawdzić poprawność programu jego autorka rozpoczyna grę z zaufanym towarzyszem. W trakcie rozgrywki zatraca się powoli granica między rzeczywistością a fabułą eXistenZ.

4 listopada premiera najnowszego filmu Kanadyjczyka pt. Niebezpieczna metoda.

Przegląd filmów Davida Cronenberga
2 – 6 listopada 2011 r.
Krakowskie Centrum Kinowe ARS
Kraków

Dodaj komentarz