• 2011-10-26

Retrospektywa Jerzego Nowosielskiego w tarnowskim BWA

25 listopada 2011 r. o godz. 19.00 w siedzibie tarnowskiego BWA na terenie Dworca PKP odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jerzego Nowosielskiego. Ekspozycja, odbywająca się w ramach festiwalu ArtFest 2011, potrwa do 31 stycznia 2012 r.

Jerzy Nowosielski, Autoportret, 1977, olej/płótno, 50x70 cm (źródło: dzięki uprzejmości Fundacji Nowosielskich)

Jerzy Nowosielski, Autoportret, 1977, olej/płótno, 50x70 cm (źródło: dzięki uprzejmości Fundacji Nowosielskich)

Pierwsza retrospektywna wystawa po śmierci artysty prezentować będzie szeroki wybór prac począwszy od lat 50. do 90. (portrety, pejzaże, martwe natury, abstrakcje). Prace pochodzą ze zbiorów Fundacji Nowosielskich oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja wybranych wydawnictw oraz wykład Krystyny Czerni (autorka książki Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego).

Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości niebiańskiej i miłości ziemskiej. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni.

Tadeusz Różewicz

Jerzy Nowosielski, Murzynka na plaży, 1994, olej/płótno, 100x90 cm, (źródło: dzięki uprzejmości Fundacji Nowosielskich)

Jerzy Nowosielski, Murzynka na plaży, 1994, olej/płótno, 100x90 cm, (źródło: dzięki uprzejmości Fundacji Nowosielskich)

Jerzy Nowosielski (1923-2011) – religijny malarz śmiałych erotyków. Uduchowiony piewca konkretu. Artysta, który zmienił na zawsze oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Człowiek pomnik, ale z wszelkimi słabościami i bolesnymi rozdarciami. Rysownik i scenograf, teoretyk sztuki, filozof i teolog.

Studia rozpoczął w czasie okupacji hitlerowskiej w Kunstgewerbeschule, potem kontynuował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1945–1947. Od 1945-1949 członek Grupy Młodych Plastyków, a od 1957 roku członek i założyciel Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Pracował jako pedagog w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie w 1976 uzyskał tytuł profesora. Jest autorem wielu polichromii w obiektach sakralnych.

W 1996 roku Zofia i Jerzy Nowosielscy założyli Fundację Nowosielskich wspierającą wybitne osiągnięcia kultury polskiej poprzez przyznawanie stypendiów i dorocznych nagród (których laureatami byli m.in. Mirosław Bałka, Leon Tarasewicz). Jego twórczość stanowi na tle sztuki współczesnej zjawisko absolutnie odrębne. Ten aktywny uczestnik powojennych batalii o nową sztukę, współzałożyciel jednego z najważniejszych awangardowych ugrupowań jaką była Grupa Krakowska, równocześnie twórczo rozwijał wielowiekową tradycję ikony, wierząc w zbawczą moc malarstwa.

Zainteresowanie surrealizmem i malewiczowską abstrakcji połączył z wschodniochrześcijańskim podejściem do obrazu jako epifanii. Tematyka religijna sąsiaduje u niego z portretem, martwą naturą, kobiecym aktem i pejzażami, a każde z tych przedstawień jest równie istotne, ponieważ pozwala na stworzenie ikony, umożliwiając artyście uwolnienie światła (ducha) z władztwa ciemności (materii).

Jerzy Nowosielski
Malarstwo
25 listopada 2011 r. – 31 stycznia 2012 r.
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie
Pl. Dworcowy 4
Tarnów

Dodaj komentarz