• 2011-10-25

Polska premiera filmu o Sigur Rós w Krakowie

7 listopada 2011 r. Kino Pod Baranami w Krakowie zaprasza na polską premierę filmu Inni, poświęconego twórczości islandzkiej grupy Sigur Rós.

Sigur Rós: Inni/Heima (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sigur Rós: Inni/Heima (źródło: materiały prasowe organizatora)

W drugim tygodniu listopada Kino Pod Baranami zabierze widzów w kolejną muzyczną podróż na magiczną wyspę Islandię. Tym razem przewodnikami będą członkowie najsłynniejszego islandzkiego zespołu rockowego – Sigur Rós. W poniedziałek, 7 listopada, w Kinie Pod Baranami odbędzie się polska premiera filmu Inni, a dzień później, przypomniany zostanie nieco starszy dokument – Heima – opowiadający o spontanicznej, zupełnie darmowej trasie koncertowej zespołu po rodzinnej Islandii.

Drugi po Heimie film poświęcony zespołowi Sigur Rós. Reżyser (autor koncertowego album Miror Noir Arcade Fire) umiejętnie i bardzo dokładnie zaprezentował niepowtarzalne koncerty islandzkiej grupy. Na ten niezwykły obraz składają się materiały archiwalne zarejestrowane podczas pierwszych dziesięciu lat istnienia zespołu, m.in. niezwykle intensywne w refleksjach świetlnych nagrania z występów na żywo. Inni to sugestywna pocztówka dźwiękowa opowiadająca o jednej z najbardziej znanych i wpływowych grup rockowych ostatnich lat.

Inni to intymność w samym środku wielkiej sceny. To wyabstrahowane gesty i wyraziste szczegóły. To hołd dla wyjątkowej energii zespołu Sigur Rós. Film zostawia miejsce na wszystkie piękne obrazy, które przychodzą nam do głowy, kiedy słuchamy ich muzyki.
Vincent Morisset

Heima po islandzku znaczy w domu. Artyści Sigur Rós, jednej z najciekawszych grup muzycznych ostatnich czasów, nazwali tak niecodzienne tournée po swojej ojczyźnie. Podróżując po niewielkich miejscowościach, grając w lokalnych domach kultury, na miejskich placach, opuszczonych postindustrialnych budynkach, czy w scenerii gór, muzycy występowali za darmo i bez zapowiedzi. Film powstał jako zapis tej trasy, ale w rzeczywistości jest niezwykłym koncertem z zapierającą dech w piersiach przyrodą Islandii w tle.

Inni reż. Vincent Morisset, Islandia/Wielka Brytania/Kanada 2011, 75’
7 listopada 2011 r., godz. 20.00
Heima reż. Dean DeBlois, Islandia/Wielka Brytania 2007, 97’
8 listopada 2011 r., godz. 20.00
Kino Pod Baranami
Kraków

1 komentarz do artykułu “Polska premiera filmu o Sigur Rós w Krakowie”

  1. Aleksander

    Znacie strony podobne do scena machiny, czy coś w ten deseń? Miejsc, gdzie można posłuchać muzyki niezależnych artystów?

Dodaj komentarz