Mikrogramy Walsera na Festiwalu Conrada

2 listopada 2011 r. o godz. 17.00 trzecią edycję Festiwalu Conrada otworzy wyjątkowe wydarzenie – wernisaż wystawy mikrogramów szwajcarskiego pisarza Roberta Walsera. Wydarzeniu towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem wybitnych znawców jego twórczości ze Szwajcarii (Werner Morlan, Retro Sorg) i tłumaczy (Susan Bernofsky, Małgorzata Łukasiewicz), którą poprowadzą Łukasz Musiał i Arkadiusz Żychliński.

Walserowi poświęcone będzie także Pasmo filmowe, odbywające się tradycyjnie w Kinie Pod Baranami oraz Lekcja czytania zaplanowana punktualnie w południe 2 listopada.

Po raz pierwszy mikrogramy Roberta Walsera zostały zaprezentowane po śmierci pisarza w czasopiśmie Du. Decyzję o ich publikacji w faksymilowej formie podjął przyjaciel pisarza i opiekun jego twórczości Carl Seelig. Nie wiedział jeszcze wówczas, co zawierają pokryte drobnym pismem skrawki papieru. Był przekonany, że Walser posługiwał się sekretnym kodem, by za jego pomocą utrudnić dostęp do swej twórczości.

Dziś wiemy już, że tak nie było. Mikrogramy są prezentowane na wystawach w różnych zakątkach świata i w kolejnych wydaniach książkowych. Mimo to wciąż nie znamy w pełni przekonującej odpowiedzi na pytanie, dlaczego Robert Walser zdecydował się na tę formę zapisu.

Na uwagę zasługuje stosowana przez Walsera tzw. metoda ołówkowa, polegającą na spisywaniu nowo powstających utworów w brudnopisie, ołówkiem, bardzo małymi literami, na niewielkich arkuszach papieru, na przypadkowych dokumentach, kopertach, kawałkach gazet itp. Te skrupulatnie kaligrafowane mikrogramy, niezwykle liczne i odczytane w całości dopiero w roku 1990, stanowią trzon spuścizny Walsera z ostatnich kilkudziesięciu lat jego życia.

Wystawa przygotowana na Festiwal Conrada ma szczególny charakter. 13 mikrogramów Walsera będzie można obejrzeć w otoczeniu fotografii przedstawiających pisarza i innych obiektów wizualnych związanych z jego twórczością. Dzięki specjalnej aranżacji przestrzeni wystawienniczej oraz oryginalnemu sposobowi ekspozycji samych mikrogramów publiczność będzie mogła podjąć próbę rozwikłania zagadki Walserowskich rękopisów, która – jak łatwo się domyślić – nie dotyczy jedynie szwajcarskiego pisarza i jego twórczości literackiej, lecz każdego z nas.

Wystawę Robert Walser. Mikrogramy przygotowuje Grzegorz Jankowicz we współpracy z Robert Walser Zantrum w Zurychu i Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia. Można ją będzie oglądać w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) do końca listopada.

Robert Walser. Mikrogramy
Plac Wszystkich Świetych 2
Kraków

Dodaj komentarz