• 2011-10-22

Wyłoniono finalistów Urban Quality Award 2011

29 listopada 2011 r. we Frankfurcie odbędzie się uroczyste rozdanie nagród Urban Quality Award 2011. Na liście 4 finalistów konkursu znalazło się Biuro Projektów Lewicki Łatak z Krakowa.

Urban Quality Award 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urban Quality Award 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podobnie jak w ubiegłych latach, także w 2011 roku Eurohypo AG wspólnie z magazynami branżowymi Topos i Architektura-murator zorganizowało konkurs Urban Quality Award, promujący wyróżniające się projekty urbanistyczne zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Na początku października niezależne, międzynarodowe jury składające się z ekspertów w dziedzinie urbanistyki wyłoniło finalistów konkursu.

Nominowano łącznie cztery projekty, w tym trzy z Niemiec i jeden z Polski (Niemcy są siedzibą działającego na arenie międzynarodowej banku Eurohypo, Polska jest jednym z głównych obszarów działań). Zakres czterech nominowanych projektów, które wyprzedziły 90 innych kandydatów do nagrody, sięga od raczej skromnej koncepcji budowy parku w Berlinie po projekt zagospodarowania rynku w Krakowie, łączący przestrzeń publiczną z dziełami sztuki oraz miejscem pamięci.

Na liście finalistów jury umieściło następujące projekty:

  • Park przy stacji Gleisdreieck, Berlin – Atelier Loidl, Berlin;
  • Hannover City+ 2020, Hanower – JBBUG johannes böttger büro urbane gestalt Landschaftsarchitekten; ASTOC, Kolonia;
  • Plac Bohaterów Getta, Kraków – Biuro Projektów Lewicki Łatak, Kraków;
  • Biblioteka open-air, Magdeburg – KARO* architekten, Lipsk.

Prof. Dr. Sören Schöbel-Rutschmann z Uniwersytetu Technicznego w Monachium, który wraz ze swoim zespołem oceniał w ramach wstępnej weryfikacji wszystkie przedłożone prace, powiedział: Nominowane projekty przekonują wysoką jakością, wzornictwem i użytecznością. Na różne sposoby przyczyniają się one tym samym do poprawy jakości życia w mieście.

O Urban Quality Award ubiegać się mogły w tym roku biura architektoniczne z Niemiec i Polski. Do konkursu zgłoszono łącznie 90 projektów, spośród których jury wybrało te, które według ich surowych kryteriów stanowią jakościowo najlepszą, urbanistyczną odpowiedź na zmiany ekonomiczne, związane z dynamicznym rozwojem demograficznym i kwestiami integracji społecznej w miastach.

W ramach uroczystego rozdania nagród, które odbędzie się 29 listopada we Frankfurcie, spośród finalistów wyłoniony zostanie zwycięzca.

W skład niezależnego jury wchodzą:

  • Prof. Sophie Wolfrum, Uniwersytet Techniczny Monachium, Wydział Architektury, Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego (przewodnicząca jury)
  • Prof. em. Klaus Daniels, Monachium, Uniwersytet Techniczny Darmstadt, Wydział Architektury, Projektowania i Technologii Budynków
  • Dr Krzysztof Domaradzki, architekt i urbanista, Warszawa
  • Ewa Porębska, redaktor naczelna magazynu Architektura-murator, Warszawa
  • Robert Schäfer, Monachium, redaktor naczelny magazynów Garten+Landschaft i Topos, reprezentowany przez Tanję Gallenmüller, redaktor Topos

Jury pierwszego etapu:
Prof. Sören Schöbel-Rutschmann i jego zespół z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (Specjalizacja Architektury Krajobrazu Regionalnych Przestrzeni Otwartych) byli organizatorami wstępnej weryfikacji i posiedzenia jury.

Rozdanie Urban Quality Award 2011
29 listopada 2011 r.
Frankfurt

Dodaj komentarz