• 2011-10-22

Młode Kino Argentyńskie na 7. Festiwalu Filmy Świata

W dniach od 1 do 11 grudnia 2011 r. w wybranych kinach w największych miastach w Polsce odbędzie się 7. Festiwal Filmy Świata Ale Kino+. Najciekawszym punktem programu będzie sekcja Młode Kino Argentyńskie.

7. Festiwal Filmy Świata Ale Kino+ (źródło: materiały prasowe organizatora)

7. Festiwal Filmy Świata Ale Kino+ (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku nieprzypadkowo inspiracją projektu graficznego plakatu 7. festiwalu Filmy Świata Ale Kino+ jest Ameryka Łacińska – najciekawszym punktem programu będzie sekcja Młode Kino Argentyńskie, które triumfalnie wróciło w ostatnim roku do najlepszej formy. Oczy światowego przemysłu filmowego zwróciły się w stronę argentyńskich twórców po serii świetnych, tegorocznych debiutów prezentowanych i nagradzanych na najważniejszych światowych festiwalach filmowych.

Wyselekcjonowane filmy to przegląd najlepszego, młodego kina Argentyny, które charakteryzuje się niezwykłą świeżością spojrzenia i tematyczną bezkompromisowością. Nie sposób zaklasyfikować ich do jednego prądu filmowego – jedyną zasadą rządzącą tymi obrazami jest… absolutny indywidualizm.

W ramach sekcji widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. film Las Acacias w reżyserii Pablo Giorgelliego. Ta kameralna i ciepła historia spotkania dwojga obcych sobie ludzi została nagrodzona Złotą Kamerą za debiut reżyserski na tegorocznym MFF Cannes. Obowiązkową pozycją jest również Medianeras w reżyserii Gustavo Taretto, którego akcja rozgrywa się w  Buenos Aires. Film Taretto to inteligentny portret współczesnych singli na tle wielkiego miasta, który klimatem przypomina najlepsze filmy Woody’ego Allena.

Nie zabraknie również odrobiny humoru – Vaquero w reżyserii Juana Minujina to przezabawna historia mało urodziwego argentyńskiego aktora, którego marzeniem jest zagrać w filmie rodem z Hollywood. Film otwierał w tym roku Festiwal Kina Niezależnego w Buenos Aires (BAFICI).

Wydarzeniem będzie z pewnością film Abrir puertas y ventanas reżyserki Milagros Mumenthaler, który otworzy tegoroczny festiwal. Historia trzech nastoletnich sióstr, mieszkających w klimatycznej willi w Buenos Aires, które w wyniku kapryśnego losu zmuszone są przejść szybką lekcję dojrzewania okazała się objawieniem tegorocznego Festiwalu w Locarno. Obraz zdobył tam nie tylko najważniejszą nagrodę – Złotego Lamparta, ale został również wyróżniony prestiżową nagrodą FIPRESCI oraz Srebrnym Lampartem dla najlepszej aktorki.

Ideą Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+ jest rygorystyczna selekcja i prezentacja w Polsce najwybitniejszych filmów spoza tzw. Świata Zachodniego. W programie imprezy znajdzie się 20 pełnometrażowych filmów fabularnych z Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu, które miały swoje premiery światowe na najważniejszych festiwalach filmowych.

Dzięki swej oryginalności i świeżości filmy te są ważnym źródłem inspiracji, doznań oraz wiedzy o współczesnym świecie i człowieku. Większość z nich polska publiczność zobaczy po raz pierwszy.

7. festiwal Filmy Świata Ale Kino+
1 – 11 grudnia 2011 r.

Dodaj komentarz