• 2011-10-21

Wilk od 25 listopada w kinach

Od 9 grudnia 2011 r. w kinach Wilk – film stworzony przez plejadę skandynawskich sław.

Wilk reż. Daniel Alfredson (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Wilk reż. Daniel Alfredson (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Film wyreżyserował Daniel Alfredson, znany z ekranizacji Millenium cz.1 i cz.2, w główną rolę wcielił się Peter Stormare aktor, który w trakcie swojej kariery współpracował z braćmi Coen (Fargo), Larsem von Trierem (Tańcząc w ciemnościach) czy Terry Gilliamem (Parnassus, Nieustraszeni bracia Grimm). Zdjęcia zrobił operator Jörgen Persson, autor zdjęć m.in. do takich filmów jak Wiarołomni Liv Ulman. Scenariusz napisała Kerstin Ekman, autorka powieści Dzwon śmierci.

Znany głównie z roli w Fargo braci Coen oraz z telewizji, szwedzki aktor Peter Stormare podejmuje rolę wycofanego stoika w stylu Clinta Eastwooda. Stormare wypadł znakomicie. W wyrazistości i determinacji nie ustępuje mu debiutujący Lundberg, który wciela się w rolę nietypowego nastolatka, przedkładającego pielęgnację tradycji ponad gry komputerowe. (…)

Świetne, panoramiczne zdjęcia to zasługa Jörgena Perssona, operatora, który jak sam przyznał jest w zasadzie na emeryturze, mając na koncie takie klasyki kina szwedzkiego jak Moje życie pod psem czy Wiarołomni.

Eddie Cockrell, Varietes

Na dalekiej północy dochodzi do dramatycznych wydarzeń. Hodowcy reniferów, stając w obronie swojego stada, zabijają znajdującego się pod ścisłą ochroną wilka. Za swój czyn trafiają przed sąd.

Klemens (Peter Stormare) i jego siostrzeniec Nejla mieszkają na pograniczu Norwegii i Szwecji, gdzie zajmują się hodowlą reniferów. Pewnego dnia ich stado zostaje zaatakowane przez wilka, który w Szwecji znajduje się pod ścisłą ochroną. Klemens i Nejla zabijają go. Od tej chwili ich spokojne życie zmienia się w walkę o przetrwanie.

Proces sądowy, mający doprowadzić do skazania winnego staje się polem, na którym rozgrywa się walka różnych interesów i uwidaczniają się konflikty pomiędzy członkami lokalnej społeczności, co nie pozostaje bez wpływu na relacje pomiędzy najbliższymi Klemensa. Tradycja skonfrontowana zostaje z nowoczesnością, decydując o przyszłości Nilsa.

Peter Stormare ponownie udowodnił kunszt aktorki, pokazując że doskonale odnajduje się nie tylko w rolach psychopatycznych morderców i wariatów. Za rolę w filmie Wilk Szwedzki Instytut Filmowy nominował go do nagrody Złotego Żuka, najważniejszej dla aktora nagrody szwedzkiej.

Wilk
W kinach od 25 listopada 2011 r.
Produkcja: Szwecja 2008
Czas trwania: 86 min
Reżyseria: Daniel Alfredson
Scenariusz: Kerstin Ekman
Zdjęcia: Håkan Karlsson

Dodaj komentarz