• 2011-10-20

Pina w kinach od 21 października

21 października 2011 r. na ekranach kin pojawi się Pina Wima Wendersa – zrealizowany w technice 3D film poświęcony twórczości choreografki Piny Bausch.

Pina reż. Wim Wenders (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Pina reż. Wim Wenders (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Pina to pełnometrażowy film tańca zrealizowany w technice 3D, z udziałem zespołu Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, poświęcony fascynującej i unikalnej twórczości zmarłej latem 2009 roku choreografki. Dzieło to jest hołdem złożonym Pinie Bausch przez Wima Wendersa. Reżyser zaprasza nas do wzięcia udziału w zmysłowej podróży – poprzez olśniewający obraz w głąb nieznanego wymiaru: na deski legendarnego teatru oraz na ulice i w okolice Wuppertalu, który przez ponad 35 lat był dla Piny Bausch domem i miejscem pracy twórczej.

Gdy minął szok, jaki wywołała nagła śmierć Piny Bausch w lecie 2009 roku, czyli w momencie wytężonych przygotowań do wspólnego projektu filmowego artystki i reżysera, a także gdy zakończył się długi okres żałoby i refleksji, Wim Wenders musiał zmierzyć się z nową koncepcją utworu o i z udziałem Piny Bausch. Tak oto powstał film dla Piny Bausch.

Tworzą go wybrane choreografie ze spektakli Café Müller, Święto wiosny (Le sacre du printemps), Pełnia księżyca (Vollmond) i Miejsce schadzek (Kontakthof), subtelnie wplecione w tkankę dzieła materiały zdjęciowe i dźwiękowe z życia artystki, a także zarejestrowane wiosną 2010 roku w technice 3D występy solowe oraz osobiste wspomnienia członków zespołu Tanztheater Wuppertal, którzy tańcem opowiadają o precyzyjnym, krytycznym, a zarazem kochającym spojrzeniu mentorki.

Idea stworzenia wspólnego filmu tańca towarzyszyła Wimowi Wendersowi i Pinie Bausch od początku ich przyjaźni łączącej artystów przez ponad 20 lat. Dopiero jednak możliwości i środki wyrazu cyfrowej technologii 3D pozwoliły reżyserowi przenieść na ekran sugestywność obrazu oraz siłę ekspresji innowacyjnego teatru tańca Piny Bausch. Wraz z nowoczesną techniką kinematograficzną do filmowego uniwersum przeniknął bowiem dotychczas niedostępny wymiar przestrzenności świata. Wymiar, w którym ruch i taniec wzajemnie się warunkują, wymiar, który widz może eksplorować za pomocą własnych zmysłów.

Film stał się wielkim wydarzeniem tegorocznych festiwali w Berlinie i Nowe Horyzonty we Wrocławiu, jest również niemieckim kandydatem do Oscara.

21 października wchodzi do regularnej dystrybucji kinowej w Polsce.

Pina
Niemcy / Francja / Wielka Brytania 2011
Reżyseria i scenariusz: Wim Wenders
Zdjęcia: Hélène Louvart, Jörg Widmer
Muzyka: Thom Hanreich
Czas trwania: 100 min.
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Dodaj komentarz