• 2011-10-19

Alicia Giménez-Bartlett gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2011

Alicia Giménez-Bartlett hiszpańska prozaiczka, autorka powieści kryminalnych, będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2011.

Na zdjęciu: Alicia Gimenez Bartlett (źródło: materiały prasowe organizatora).

Na zdjęciu: Alicia Gimenez Bartlett (źródło: materiały prasowe organizatora).

Pisarka przez trzynaście lat wykładała literaturę hiszpańską na Uniwersytecie w Barcelonie, ale po sukcesie pierwszych powieści porzuciła karierę naukową i całkowicie poświęciła się pisaniu. Giménez-Bartlett opublikowała dotychczas osiem powieści kryminalnych, z czego sześć zostało przełożonych na język polski. Ostatnia spośród nich Statek pełen ryżu ukazała się w 2009 roku.

Alicia Giménez Bartlett urodziła się w Almansa (Hiszpania) w 1951 roku. Studiowała filologię hiszpańską na Uniwersytecie w Walencji, następnie w 1981 roku pracą na temat prozy Gonzalo Torrente Ballestera zdobyła stopień doktora literatury hiszpańskiej na Uniwersytecie w Barcelonie. Przez 13 lat wykładała na tej uczelni literaturę hiszpańską – po sukcesie pierwszych powieści odeszła, by całkowicie poświęcić się pisarstwu.

Jej pierwsza książka, Exit, ukazała się w 1984 roku. Za powieść Una habitación ajena (1997), dziewiątą w jej karierze, opisującą losy pisarki Virginii Woolf i jej służącej Nelly, została nagrodzona Kobiecą Nagrodą Lumen dla najlepszej pisarki w Hiszpanii.

Rok wcześniej, zainspirowana twórczością Patricii Cornwell, napisała swoją pierwszą powieść kryminalną: Ritos de muerte (Śmiertelne rytuały), rozpoczynającą cykl, którego głównymi bohaterami są inspektor Petra Delicado i i komisarz Fermin Garzon. Dotychczas powstało osiem jego części; na język polski przetłumaczono sześć. Seria przyniosła autorce kilka nagród, między innymi Nagrodę Imienia Raymonda Chandlera w 2008 roku (wcześniej jej laureatami zostali John le Carré i John Grisham).

W 1999 roku na podstawie cyklu powieści kryminalnych autorki powstał trzynastoodcinkowy serial telewizyjny, w którym główne role zagrali Ana Belén (jako Petra Delicado) i Santiago Segura (jako Fermin Garzón). Obecnie w USA jest przygotowywany serial telewizyjny na podstawie jednej z powieści pisarki.

Alicia Gimenez-Bartlett jest także autorką zbiorów esejów El misterio de los sexos i La deuda de Eva. Ponadto jej opowiadania ukazały się w zbiorach Modelados en barro (1998), La frase nunca dicha (2003) i Negra y criminal (2003).

Utwory hiszpańskiej pisarki zostały przetłumaczone na piętnaście języków, wiele z nich odniosło znaczące sukcesy we Francji, Niemczech, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

listopad 2011 r.
Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Wrocław

Dodaj komentarz