• 2011-10-18

Ekspansja? Prezentacja albumu POLISH!

19 października 2011 r. o godz. 18.00 w Sali Edukacyjnej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się prezentacja albumu POLISH!, połączona z dyskusją o strategii międzynarodowej promocji polskiej sztuki.

POLISH! (źródło: materiały prasowe)

POLISH! (źródło: materiały prasowe CSW)

Uczestnicy spotkania: Monika Branicka, Oskar Dawicki, Joanna Żak, Joanna Kiliszek, Karol Sienkiewicz
Prowadzenie: Stach Szabłowski

Punktem wyjścia spotkania jest prezentacja POLISH! – albumu opublikowanego przez Fundację ZAK|BRANICKA we współpracy z Art Stations Foundation w prestiżowym niemieckim wydawnictwie Hatje Cantz.

Książka, adresowana do zachodnich miłośników sztuki, przybliża anglo- i niemieckojęzycznemu czytelnikowi sylwetki 37 polskich artystów, umieszczając ich twórczość w odpowiednim kontekście.

Prezentacja POLISH! zostanie wykorzystana jako pretekst do szerszej dyskusji na temat strategii promocji kultury polskiej na świecie. Dyskusja odbywa się w cieniu polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, której towarzyszy rozbudowany program kulturalny i wzmożone, bezprecedensowe jeżeli chodzi o skalę, wysiłki promocyjne. Od dawna sztuka nie była na taką skalę wykorzystywana jako przedmiot politycznego marketingu i artystycznej dyplomacji.

Sztuka jest narzędziem tworzenia wizerunku Polski na zewnątrz; jednocześnie mówi się, że stała się pokupnym, modnym towarem na międzynarodowym rynku. W mechanizm promocji polskiej sztuki wmontowane są podzespoły najróżniejszych proweniencji: od krytycznej refleksji, przez techniki PR, po obliczone na eksport przedsięwzięcia biznesowe.

Gdzie leżą granice między promocją, instrumentalizacją i utowarowieniem sztuki? Co mogą zyskać będący przedmiotem tych działań artyści? Co ryzykują? I, przed wszystkim, jaki obraz sztuki polskiej poza Polską rysuje się w wyniku rozmaitych działań promocyjnych?

O albumie POLISH! – z materiałów wydawcy:

POLISH! to unikalna na rynku wydawniczym publikacja prezentująca 37 współczesnych polskich artystów sportretowanych przez międzynarodowych kuratorów oraz krytyków sztuki. Książkę rozpoczyna tekst Andy Rottenberg zarysowujący historie polskiej sztuki współczesnej, pokazujący jej referencje oraz punkty odniesienia.

Bogato ilustrowany album pomyślany został, jako przewodnik dla miłośników sztuki. Nie jest to jedynie wydawnictwo prezentujące najciekawszych artystów współczesnych, ale także refleksja nad kontekstami, historia i pytanie o tożsamość sztuki polskiej. Książka powstała dzięki inicjatywie fundacji ZAK|BRANICKA przy współpracy z Art Stations Foundation oraz Polskim Instytutem w Berlinie. Wydana przez renomowane niemieckie wydawnictwo Hatje Cantz, dostępna jest w dwóch wersjach językowych: angielskiej i niemieckiej.

Ekspansja? Prezentacja albumu POLISH! oraz dyskusja
19 października 2011 r., godz. 18.00
Sala Edukacyjna Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz