• 2011-10-18

Koncert FIRE! w Poznaniu

20 października 2011 r. o godz. 20.30 w galerii SPOT. w Poznaniu wystąpi szwedzkie trio FIRE!. Koncert odbędzie się w ramach festiwalu Nowy Wiek Awangardy.

FIRE!: Werliin / Berthling / Gustafsson (źródło: materiały prasowe)

FIRE!: Werliin / Berthling / Gustafsson (źródło: materiały prasowe Galerii)

FIRE! powstało w 2008 roku, założone przez trzech wybitnych szwedzkich instrumentalistów – Matsa Gustafssona, Johanna Berthlinga oraz Andreasa Werliina. Muzyka zespołu odwołuje się bardzo silnie do noise’u i transu, ale czerpie również ze skandynawskiego folkloru, free jazzowej tradycji oraz muzyki elektronicznej i doświadczeń muzyki repetytywnej kompozytorów amerykańskich (Reich, Glass), łącząc to wszystko w jedną wspólną i nierozerwalną całość, tworząc zupełnie nową jakość na muzycznej scenie. Wiele zawdzięcza także dokonaniom Sonic Youth – grupy, z którą Mats Gustafsson koncertował i nagrywał.

Pierwsza płyta tria ukazała się w 2009 r. nakładem norweskiej oficyny Rune Grammmofon i przez wielu muzycznych krytyków uznana została za najbardziej nowatorskie nagranie roku. Drugi album ukazała się w maju 2011 r. w tej samej oficynie – tym razem jednak z gościnnym udziałem gitarzysty i specjalisty od brzmień elektronicznych – Jima O’Rourke’a, muzyka i producenta nagrań Sonic Youth. Nigdy wcześniej zespół nie koncertował w Polsce i z powodu mnogości projektów w jakie zaangażowani są muzycy tria, bardzo rzadko ma okazję grać w Europie.

FIRE!
20 października 2011 r.
godz. 20.30
SPOT.
ul. Dolna Wilda 87
Poznań

Dodaj komentarz