• 2011-10-18

Architektura XXI wieku dla społeczeństwa przyszłości

5 listopada 2011 r. o godz. 16.00 na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, w ramach projektu Synchronicity, którego celem jest refleksja nad przyszłością miasta i architektury, odbędzie się dyskusja pt. Architektura XXI wieku: Czego potrzebujemy? Czego nie chcemy? Czy mamy wybór?

Jak rozmawiać o architekturze przyszłości w chwili, kiedy projektowanie przyszłości jest osłabione niepewnością wynikającą z kryzysu ekonomii w Europie? Czy nowe ruchy społeczne zaowocują nowymi formami organizacji przestrzeni? Jeśli nie, to jak długo trwać będziemy uwięzieni w architekturze XX-wiecznej?

W dyskusji udział wezmą: Alastair Donald, Angus Kennedy, Grzegorz Piątek, Aleksandra Wasilkowska + OSSA. Dyskusja odbędzie się w języku angielskim, organizowana we współpracy z Battle of Ideas.

Alastair Donald – zastępca dyrektora The Future Cities Project, współredaktor tomu The Lure of the City: From Slums to Suburbs (Pluto 2011). Prowadzenia badania dotyczące mobilności i przestrzeni na Martin Centre for Architectural and Urban Studies, University of Cambridge. Współtwórca manifestu W stronę nowego humanizmu w Architekturze (Towards a New Humanism in Architecture).

Aleksandra Wasilkowska – studiowała architekturę na Politechnice Warszawskiej oraz w École d’Architecture de Bretagne, a od roku 2007 prowadzi w Warszawie własną pracownię. Współpracowała z artystami, socjologami, naukowcami i matematykami, badając przestrzenie na styku architektury, sztuki i nauki. Jest współautorką, wraz z Agnieszką Kurant, pracy Emergency Exit, prezentowaną w Pawilonie Polskim podczas 12. Biennale Architektury w Wenecji w 2010 r.

Grzegorz Piątek – krytyk architektury, z wykształcenia architekt. Kurator (wraz z Robem Wilsonem, RIBA) wystawy OPEN:POLAND. Architecture and Identity (Londyn, 2009). Kurator (z Jarosławem Trybusiem) wystawy Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings w Pawilonie Polonia nagrodzonej Złotym Lwem podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2008 r. Od 2005 redaktor merytoryczny w miesięczniku Architektura-murator. Kierownik artystyczny starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury (OSSA) -założone w 1997 roku z inicjatywy studentów, których pragnieniem było poszerzanie horyzontów i nabycie doświadczenia zawodowego. OSSA wychodzi naprzeciw potrzebom studentów, którzy nie zawsze mają okazję na pełne wykorzystanie swoich możliwości.

Synchronicity Warsaw. Projekty dla Warszawy przyszłości to projekt realizowany przez Fundację Bęc Zmiana, w którym głos zabierają architekci, dizajnerzy i artyści poszukujący rozwiązań współczesnych problemów występujących w przestrzeni miejskiej, problemów funkcjonalnych społecznych, ekonomicznych, estetycznych, emocjonalnych. W ramach cyklu Synchronicity od 2007 r. realizujemy wystawy, instalacje w przestrzeni miasta oraz publikacje publikacji.

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana.

Architektura XXI wieku: Czego potrzebujemy? Czego nie chcemy? Czy mamy wybór?
5 listopada 2011 r. godz. 16.00
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
Warszawa

Dodaj komentarz