• 2011-10-15

Trzysta milionów w nowej siedzibie Galerii Art NEW media

6 października 2011 r.  w nowej siedzibie Galerii Art NEW media przy ulicy Wilczej 28 m.6 w Warszawie odbył się wernisaż wystawy Trzysta milionów.  Kuratorem wystawy, która potrwa do 10 listopada, jest Marcin Krasny.

Trzysta milionów (źródło: materiały prasowe Galerii Art NEW media)

Trzysta milionów (źródło: materiały prasowe Galerii Art NEW media)

Intrygujący tytuł ekspozycji odnosi się do kwoty, na którą wyceniana jest roczna wartość rynku sztuki w Polsce. W ramach wystawy prezentowane są prace wybranych polskich artystów, którzy w swojej twórczości odnoszą się do tego tematu. Na wystawie można zobaczyć obrazy, obiekty, prace video oraz dokumentacje z przeprowadzonych przez artystów akcji.

Według niektórych, podejrzanie hurraoptymistycznych szacunków rynek sztuki w Polsce wart jest nawet 300 mln złotych (Szacunki Abbey House i Desa Unicum, za Forbes, 06/2011). Warto jednak zauważyć, że cztery lata temu w Londynie za równowartość tej kwoty (50 mln funtów) kupiono słynną pracę Damiena Hirsta  For the Love of God, czyli wysadzaną diamentami czaszkę (według oświadczenia artysty, potwierdzonego później przez galerię White Cube z Londynu. Chociaż część osób nadal twierdzi, że jest to chwyt marketingowy). Czy zatem jedna praca stworzona na zachodzie warta jest tyle, co wszystkie sprzedane u nas w ciągu roku? Nie. Jest warta o wiele więcej.

Fakt ten ma jednak również swoje zalety, bowiem z tego właśnie powodu nadal można nabyć w Polsce bardzo ciekawe prace, dawne bądź współczesne, za stosunkowo niewielkie pieniądze. Takie możliwości inwestowania są bardzo kuszące, choć skorzysta na nich niewielu. Z drugiej strony niedoświadczony rynek przyjmuje obecnie w swoje objęcia osoby chcące sprzedać słabej jakości realizacje po niewyobrażalnie zawyżonych cenach. Nie ma jeszcze rozwiniętych systemów kontroli, więc w zasadzie można wszystko. Wyskakujące jak zając z kapelusza, bardzo bogate instytucje promujące trzeciorzędnych malarzy, tajne aukcje, na których znajomi sprzedają znajomym prace po cenach z kosmosu aby windować ceny ich autorów, przypadkowe i niczym nieuzasadnione kariery, które zgasną zapewne w ciągu kilku lat – to wszystko sprawia, że zajmowanie się w Polsce sztuką współczesną jest przygodą niemalże awanturniczą. Wystawa Trzysta milionów  jest spontanicznie zrealizowanym pokazem prac komentujących tę przygodę.

Marcin Krasny,  kurator wystawy

 

Do czerwca 2011 roku Galeria Art NEW media  miała swą siedzibę przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbyło się ponad 100 wydarzeń artystycznych – wystaw, performance’ów, spotkań z artystami, projekcji filmowych i przedstawień teatralnych.  Od lipca tego roku galeria ma nową siedzibę przy ul. Wilczej 28 m. 6., gdzie będzie kontynuować dotychczasowy program.

6 października- 10 listopada
Trzysta Milionów
Galeria Art NEW media
ul. Wilcza 28 m.6
Warszawa

Dodaj komentarz