• 2011-10-15

Armarium Jakuba Woynarowskiego

21 października 2011 r. w Galerii Jednej Książki Biblioteki Głównej ASP w Krakowie otwarta zostanie wystawa Armarium Jakuba Wojnarowskiego.

Armarium Jakuba Woynarowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Armarium Jakuba Woynarowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Termin armarium pierwotnie stosowano jako nazwę podręcznej biblioteki, zbioru broni lub narzędzi, a także gabinetu gromadzącego kolekcję cennych przedmiotów. Tak skonstruowane domowe archiwum można potraktować jako swoisty mikrokosmos – zbiór rzeczy istotnych, pozostających w ukryciu, a równocześnie będących na wyciągnięcie ręki dla osób wtajemniczonych. Na polu sztuki ideę świata w miniaturze w podobny sposób realizuje Zielone pudełko Marcela Duchampa, w którym autor postanowił streścić wszystkie swoje dotychczasowe dokonania.

Zarówno do tradycji dawnych armariów, jak i do wspomnianej realizacji Duchampa nawiązuje instalacja site-specific Jakuba Wojnarowskiego w Galerii Jednej Książki w przestrzeni czytelni Biblioteki Głównej ASP w Krakowie. Za punkt wyjścia przyjmując formę szafy katalogowej, autor – od dawna eksperymentujący z możliwościami graficznej narracji – rekonstruuje archiwum wizualnych kodów, wypracowanych przez niego w ciągu ostatnich lat, w ramach projektów takich jak Hikikomori, Manggha, czy Historia Ogrodów.

Klasyczny, linearny model narracji zastąpiony zostaje tu wielopoziomową strukturą, skonstruowaną w oparciu o system odnośników, umożliwiających odbiorcy podążanie wybraną przez niego ścieżką. Lektura uzbraja widza/czytelnika w zasób elementarnych obrazów – wizualnych słów pozwalających intuicyjnie porządkować dostępną zmysłom rzeczywistość. Armarium to – balansujący na granicy realności i abstrakcji – esej o wędrówce energii i nieustannych metamorfozach materii.

Podobnie jak w nowożytnym traktacie Orbis Pictus Jana Amosa Komensky’ego, mamy tu do czynienia z wizualną instrukcją obsługi świata dla początkujących – świata, którego powinniśmy nauczyć się na nowo.

Armarium Jakuba Woynarowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Armarium Jakuba Woynarowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Woynarowski (1982) studiował na Wydziale Grafiki (dyplom – 2007) oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie; obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku Narracyjnego na macierzystej uczelni. Artysta intermedialny, niezależny kurator; grafik, twórca animacji (Grand Prix 13. OFAFA – 2007) i eksperymentalnych komiksów (Grand Prix 18. MFK – 2007). Swoje prace publikował m.in. na łamach Lampy, Ha!artu i Autoportretu.

Autor książek Manggha (Grand Prix 1. OKKAS – 2011) i The story of gardens; współtwórca tomu Wunderkamera. Autor esejów, publikowanych na łamach MOCAK Forum, Ha!artu i Tygodnika Powszechnego”; współautor raportu Kultura niezależna w Polsce 1989 – 2009. Współpracował m. in. z TVP Kultura, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Korporacją Ha!art.

Wystawa potrwa do 26 listopada 2011 r.

Galerii Jednej Książki Biblioteki Głównej ASP
ul. Smoleńsk 9
Kraków

Dodaj komentarz