• 2011-10-14

Baby – wystawa zbiorowa trójmiejskich artystek

Od 15 października 2011 roku w Gdańskiej Galerii Miejskiej można oglądać zbiorową wystawę trójmiejskich artystek Baby.

Baby - wystawa zbiorowa trójmiejskich artystek

Baby - wystawa zbiorowa trójmiejskich artystek

Baby – ten kolokwializm określający kobiety sugeruje, że tematem wystawy będzie tak zwana sztuka kobiet. Podstawowe pytaniem, które ma sprowokować ta prezentacja brzmi: czy sztuka ma płeć? Aby na nie odpowiedzieć, zaprosiliśmy do udziału w wystawie uznane trójmiejskie artystki, uprawiające różne dziedziny sztuk wizualnych. Zobaczymy malarstwo, grafikę, video oraz rzeźbę.

Od momentu, w którym kobiety, a szczególnie artystki, odzyskały w kulturze europejskiej głos w dyskursie społecznym i artystycznym, minęło już kilkadziesiąt lat. Kobiety, które w czasie wojen musiały zastępować nieobecnych mężczyzn, nie chciały powrócić do, wydawało się, na zawsze określonych ról.

W sztukach uprawianych przez kobiety na przestrzeni wielu lat obecne są nurty, które można określić jako trauma zaklejonych ust. Feminizm, poszukiwanie i tworzenie nowych ról społecznych, kobiece ciało i jego fizjologia to główne dominanty tej sztuki. Czy wywalczona niejako przez pokolenia artystek pozycja kobiet w sztuce ma nienaruszalny status quo? Czy dzisiaj, kiedy uczelnie artystyczne zdominowane są przez studiujące kobiety, istnieje jeszcze sztuka kobiet jako odrębny gatunek?

Artystki w swoich realizacjach różnie odnoszą się do problemu płciowości sztuki lub go po prostu ignorują. Na wystawie pojawią się prace zaangażowane politycznie, społecznie prace konceptualne i takie, które zmierzą się z fizycznością materii. Czy gdyby nie podpis pod pracą rozpoznalibyśmy jej twórcę?

Baby –  wystawa zbiorowa trójmiejskich artystek
(malarstwo, grafika, instalacje, rzeźby)
Beata Ewa Białecka, Marta Branicka, Gosia Golińska, Ada Majdzińska, Gocha Stankiewicz, Katarzyna Swinarska, Anna Tomaszuk
Wernisaż:  piątek 14 października 2011, godz. 19.30
Wystawa: 15 października 2011 – 11 listopada 2011
Kuratorka: Grażyna Tomaszewska
Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15,16/17

Dodaj komentarz